Yırtık Uçurtma

Bayan Arıza tarafından 9 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

Gülşen'den "Yırtık Uçurtma"

1996’da yola çıktıkları orjinal kadrosunu korumasıyla ve değişen akımlara karşın inandığı müzik tarzına olan gönülden bağlılığıyla geleceğin köklü gruplarından biri olma yolunda ilerleyen Yırtık Uçurtma, Ekim 1996'da Mutlu, Ertan ve Yaren’in biraraya gelmesiyle kuruldu.. Mart 97’de Şenel’in gruba katılmasıyla daha profesyonel bir bakış açısı kazandı ve bugünkü halini aldı. ilk albümleri "Yırtık Uçurtma" 2001'de, mix ve mastering işlemlerinin Serdar Öztop tarafından yapıldığı “Yırtık Uçurtma İki” albümü ise Kasım 2005’te Öztop Müzik etiketiyle yayınlandı. 2 albümlerindeki toplam 23 parçanın 17’sinin söz ve müziği, 18’inin müziği, düzenlemeleri, kayıt ve edit işlemlerinin yanı sıra albüm kapaklarının da web sayfalarının da tasarımı kendilerine ait..

Yırtık Uçurtma, “Gitarın Asi Çocukları” çalışmasında Cem Karaca, Yaşar Kurt, Nejat Yavaşoğulları, Cahit Berkay, H.Cihat Örter, Vedat Sakman gibi isimlerle aynı albümde yeralıyor.. ve bu güne kadar Erkin Koray, yine Cem Karaca, Moğollar, Bulutsuzluk Özlemi, Yaşar Kurt gibi Türk Rock Müziğinin önemli isimleriyle birlikte sahne aldı..

Katıldıkları radyo ve televizyon programlarındaki içten tavırlarıyla , özellikle de sahne performanslarıyla, dikkat çeken grup, müzik tarzındaki çeşitlilik ve samimiyetle olduğu kadar toplumsal konulara değinen sözleri ile de dinleyicisinin gönlünde edindiği özel yerini koruma çabasında olduğunu gösteriyor.

Şenel AYTAŞ           : Davul, Perküsyon, Arka vokal
Mutlu ARI             : Akustik Gitar, Vokal, Arka vokal
Yaren KARAHASAN       : Elektro gitar, Arka vokal
 
Grup Elemanlarıyla İlgili Kısa Bilgiler:

MUTLU ARI

1974 yılında İstanbul’da doğdu.Tekirdağ’a bağlı Saray ilçesinde ilk, orta ve lise eğitimimi tamamladı. Müziğe ilk olarak ilkokuldayken Klasik Türk Müziği söyleyerek başladı. Orta ve lise yılları amatörce okul etkinliklerinde şarkı söylemekle geçti. Asıl profesyönel müzik hayatı üniversite yıllarıyla başladı. Ekim 1996’da Ertan ve Yaren ile birlikte Yırtık Uçurtma’yı kurdu. İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü mezunu olan Mutlu halen bu grubun akustik gitaristi ve vokalisti.

YAREN KARAHASAN

1977 yılında Zonguldak’ta doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Zonguldak’ta tamamladı. Müziğe amatör olarak ilkokulda blokflüt çalarak başladı. Bunu lise yıllarında gitar çalarak daha ciddi boyuta taşıdı. Üniversite öğrenimi için İstanbul’a gelişiyle birlikte Mutlu ve Ertan’la tanışıp Yırtık Uçurtma’yı kurdu.Yıldız Teknik Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi İstatistik Bölümü menuzunu olan Yaren hâlen grupta elektro gitar çalmakta ve arka vokal yapmakta.

ŞENEL AYTAŞ

1969 yılında Sivas, Koyulhisar’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladı. Müziğe ilk olarak ilkokul yıllarında soba borusundan yaptığı darbukayla başladı. Lise bitimi ile birlikte davula merak sardı. Daha sonra Mart 1997’de Ertan, Mutlu ve Yaren’le tanışıp gruba dahil oldu. Profosyönel grafikerlik yapan Şenel hâlen grubun davulcusu olarak müzik hayatına devam etmekte.

Albümler/Parçalar:

Yırtık Uçurtma (2001)- Reel Müzik

Yırtık Uçurtma iki (2005)- Öztop Müzik
 
Delioğlan: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Askaros Deresi: Söz, Müzik: Anonim

Yalnız Sen: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Nazlım: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Ala Gözlü: Söz: Karacaoğlan Müzik: Yırtık Uçurtma

Biçare: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Çığlık: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Söyle Güzel: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Dost Bulut: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Mebusan: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Çanakkale: Söz, Müzik: Anonim

Mustafa: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Barış: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Aşk Davası: Söz, Müzik: Feridun HÜREL

Yeni Umutlar: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Kördüğüm: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Yekte: Söz, Müzik: Anonim

Sana Dair: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Züleyha: Söz, Müzik: Anonim

Kayıp: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Divane: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Uğur Ola: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma

Nereye Kadar: Söz, Müzik: Yırtık Uçurtma
 
Yırtık Uçurtma ile ilgili konser/tv/radyo programı gibi güncel bilgileri www.yirtikucurtma.com dan takip edebilir, albümlerin sözlerine, örnek mp3’lerine, resim ve ses kayıtlarına ulaşabilir, “Yeni Umutlar” parçasının klibini izleyebilir ve görüşlerinizi konuk defterinde paylaşabilirsiniz.

Yayımlanmış Bazı Röportaj/Yazılar:

Netbul

 http://www.netbul.com/asp/kentrehberi/NewsContent.asp?NewsID=262369&id=505&y=s[url]

Radikal

http://www.radikal.com.tr/ek_haber.php?ek=cts&haberno=5725

 Marmaramania E-Bülten

http://www.marmaramania.com/othersites/ebulten/subat/yucurtma.html