Bu bölümü, siteyi Ekim 2012'de revizyona soktuğum zaman yazmıştım. Gidişatı anlattığı için yazıyı redakte etmek istemedim.

Arızalılar Kulübü'nün hikâyesini merak ediyorsanız buyrun buradan yakın!:)

ARIZALILAR KULÜBÜ – Kuruluştan bugüne…

 1996 yılında internetle tanıştım, 1998'de de ilk bilgisayarımı topladım. O zamanlar yeni öğrendiğim HTML kodları ile kendime bir web sayfası yapmaya çalışıyordum, bunun sonucu olarak da "neden bilgilerimi paylaşmıyorum?" fikri doğdu ve sonuç olarak Arızalılar Kulübü, 1998 yılında "FREEdom's" adıyla internet alemlerine daldı. O dönem internet bu kadar yaygın değildi, sadece birkaç noktada vardı. Evlerde internetin olması ise lükstü, bu kadar yaygınlaşabileceği hayâl bile edilemezdi. İnternette ilk aradığım sözcük "Nirvana" olmuştu.

"Sitede neler paylaşıyordun?" diye sorarsanız; en sevdiğim kitapların altını çizdiğim satırlarını, sevdiğim grupların kendi kalemimden çıkan hayat hikâyelerini, şarkı sözlerini, yazdığım şiirleri vb. Bir süre sonra tek sayfa yetmemeye başladı, ben de yavaş yavaş internet konusunda kendimi geliştirdim.

2000 yılında "Arızalılar Kulübü" adını verdiğim ve 10 yıldır hiç değişmeyen haliyle web sitem yayın hayatına başladı. Paylaşımlar arttı, konser kritikleri eklendi, "Sizden Gelenler" bölümü sitenin %35-40'ını oluşturmaya başladı. Teknoloji ilerledikçe birtakım insanlar, arkadaşlarım, yakın dostlarım hep bir adım ileri gitmemi, sitenin dizaynını değiştirmemi salık verdiler. Ben ise inatla böylesi bir değişimin, sitenin ruhunu bozacağını, böyle var olduğunu ve böyle de kalması gerektiğini savundum.

Neden değişti peki?

 Site, alt yapısı itibariyle eski teknoloji ile devam etmekteydi. Daha açık konuşmak gerekirse, web sitemi güncelleyebilmek için kendi bilgisayarımın her zaman yanımda olması gerekiyordu. Dolayısıyla İstanbul'dan bir süre uzaklaştığımda siteyi güncelleme şansım olmuyordu. Çünkü bir FTP programı, dreamweaver (eskiden Front Page), photo shop gibi programların olması şarttı. Gelen bir yazıyı siteye koymaya çalıştığımda, bir sürü aşamadan geçiyordu, hem yetişemiyordum, hem de sürekli güncel kalamayabiliyordu elimden geleni yapmama rağmen. Sonrasında da "neden şu bölüm güncel değil?" ya da "şu bölüme ne zaman bir yazı eklemeyi düşünüyorsun?" sorularıyla karşılaşıyordum. İstiyorum ki, artık daha sık güncelleyebileceğim bir site olsun.

Bir önemli nokta daha, eski sitemin "Misafir Defteri" bölümü adeta bir foruma dönüşmüştü. Siteyle ilgili fikir beyan edenler olduğu kadar o platform üzerinden  birbirleriyle sohbet edenler de oluyordu.

  Artık bu sitede her sayfada yorum yapabileceksiniz, yani birbirinizle fikir paylaşımında bulunabileceksiniz. Misal, bir film kritiği okudunuz, siz de o filmle ilgili yorum yazabileceksiniz.  
 
  Revizyon süreci

10 yıl direndikten sonra sizlerle daha çok paylaşabilmek adına web sitemi revize ettim. Revizyon sürecinde 1000'den fazla alt sayfa tek tek okundu, tarihi geçmiş bilgiler güncellendi, yeni çıkan albümler eklendi, eksik bilgiler tazelendi. Bölümlerin ismini değiştirmedim, birkaç tane yeni bölüm geldi, gelecek de. 

Eskiden olduğu gibi yine paylaşabilirsiniz
 
Beğendiğiniz bir filmi 2 satır da olsa yazıp yollayabilirsiniz, sevdiğiniz bir müzik grubunun hayat hikâyesi veya yeni dinlediğiniz albümünün kritiği de olabilir. Festivale gittiniz, konser izlediniz, konser izlenimleriniz, gezi notlarınız, kendi kişisel hikâyeleriniz, şiirler, denemeler, ruhunuzdan gelen her şeye tavım. Diyelim ki müzik grubunuz var, grubunuzu tanıtmak istiyorsunuz, yazın info'nuzu, yollayın bana.

Arızalılar Kulübü bundan böyle her gün güncellenen bir site olacak. Desteğinizi bekliyorum.

Sevgiler, 
Bayan Arıza