ÜNLÜLERDEN İNCİLER

* Zamanı geldiğinde ölecek olan benim, bırakın hayatımı istediğim gibi yaşayayım. (Jimi Hendrix)

* “İyi müzik yapmak için terlemek ve zorlanmak gerek. TV karşısında oturup birkaç tuşa basarak müzik yapamazsınız.” (Keith Richards)

“Albüm yapmak, bir yolculuğa çıkmak gibidir.” (Patti Smith)

* "Ben bir rock star olmayacağım. Ben bir efsane olacağım." (Freddie Mercury)

* Sevginin gücü, gücü sevenleri yendiğinde dünya da barışın ne olduğunu öğrenecek. (Jimi Hendrix)

* Müzik yalan söylemez. Bu dünyada değişmesi gereken bir şey varsa, bu da müzik öncülüğünde olacak. (Jimi Hendrix)

* Kardeşim, Noel Callagher'in şarkıları çok sıkıcı. (Liam Callagher)

* Liderlerinize veya herhangi bir şeye körü körüne inanmak sizi öldürür. (Bruce Springsteen)

* Standarttan sapmadan ilerlemenin imkânı yoktur. (Frank Zappa)

* Yarınlar için endişelenerek yaşarsan, bugününü yok edersin. (Janis Joplin)

* Bazen Prince dinliyorum ve nasıl bu kadar iyi olabiliyor? Ona tapıyorum. (Gwen Stefani)

* Noel'in düğününe gitmeyeceğim. Çünkü beni çağırmadı. (Liam Gallagher)

* Rock bana iyi geliyor. Rock benim hem çocuğum hem de büyükbabam. (Chuck Berry)

* Müzik, ölümcül bir şeydir. (Beethoven)

* "Ukala filan değiliz, sadece dünyadaki en iyi grup olduğumuzu düşünüyoruz." (Noel Gallagher)

* "Goth" terimini oldukça kısıtlayıcı buluyorum. Neden ellerimi kollarımı keseyim ki? Neden kendimi Boxing Helena gibi bırakayım? (Siouxsie Sioux)

* Rock'n'Roll benim ruhumu kurtardı. (Thurston Moore)

* Benim için her şeyin dengeli olması çok önemli. (John Frusciante)

* Acıyla yaşamak bir sanattır. (Eddie Vedder)

* Kendi kıyafetlerimi giymemeye çalışıyorum. Hep bir başkasıymışım gibi davranıyorum. (David Byrne)

* Ben klasik müziği severim aslında. Mozart, Bach..Barok'n Roll. (David Coverdale)

* Eric Clapton Tears in Heaven'ı çalarken biz sahne arkasında mezuniyet balosundaymışız gibi dans ediyorduk. Erotik bir şey yoktu. Kurt'e saygı duyuyordum. (Eddie Vedder)

* Dave (Gilmour) beni her zaman kıskandı. Her şeyi ben yazıyorum ve bütün işi ben yapıyorum diye çok sinirlenirdi. Bu işleri yapan kişi olmak istedi ama değildi. (Roger Waters)

* İnsanlar yaşlandıkça size geçmişinizle ilgili daha fazla şey söylemeye başlıyor. (Mick Jagger)

* Benim için en kolay ilişki on binlerce insanla yaşadığım. En zoru ise sadece bir kişiyle olanı. (Bob Dylan)

* İnsan davranışının bir haritası yoktur. (Björk)

* Pornodan hoşlanmadığını söyleyen bir erkeğe asla güvenmem. (Moby)

* Herkes barış hakkında konuşuyor, ama kimse bu konuyla ilgili barışçıl yoldan bir şey yapmıyor. (John Lennon)

* I am the coolest guy in the country. (Iggy Pop)

* Çok fazla direksiyon sallıyorum, sadece zevk için, bazen Cadillac'a atlıyor ve şehrin, hatta ülkenin etrafında dolanıyorum. Kaybolmayı deniyorum, yolların nereye çıktığını bilmek için… (Frank Black)

* Kimse beni anlamıyor. Hakikaten çok duygusal biriyim. (Iggy Pop)

* Üçüncü dünya ülkelerini temsil eden yegâne takım olduğu için konserlerde Galatasaray forması giydim. (Manu Chao)

* Bizim zamanımızda olay, seks, uyuşturucu ve rock'n roll'du. Ha, ben takılmadım o ayrı. (Ian Durry)

* Yaşlıyım ve hâlâ solcuyum. Daha ne olsun. (Steve Earle)

* Hayatım boyunca özel olduğumu biliyordum, bu öyle büyütülecek bir olay değil. (Damon Albarn)

* Ne albümü? Yeni bir albüm çıkarmayı kim takar? Ben zaten güneşte yaşıyorum. (Nigel Mogg)

* Ruhum kesinlikle ibne bir ruh ve muhtemelen eşcinsel olabilirdim. Eğer Courtney'i bulmasaydım muhtemelen eşcinsel bir yaşam tarzını sürdürürdüm. (Kurt Cobain)

* Ben bir müzisyen değilim. Bir yazar değilim. Çığlık atabilirim ama bir şarkıcı değilim. Ben bir salağım. (Henry Rollins)

* Dolly Parton'ın memelerini günde iki posta umuma göstermesini zorunlu kılan bir yasa çıkarmak istiyoruz. (Ad Rock)

* En iyi müzik aslında dünyayla yüzleşmeyi sağlayandır. (Bruce Springsteen)

* Seven Eleven'a gittiğinizde insanlar sizi tanıyor. Bunu seviyorum. Bu yüzden bu işi yapıyoruz. Eğlenmek ve ne yapmak istiyorsak onu yapmak için. En sevdiğim şey ise, yolda yürürken yanınızdan bir araba sizin müziğinizi çalarak geçiyor. Ve siz oradasınız. Çok hoş doğrusu. (Rachel Bolan)

* Kim olduğumu ilan etmeye çalışmıyorum ve herkes gibi o sıradan gözlüklerle, komik şapkaları takmıyorum. Bu hiç esrarengiz değil. İnsanlar beni daha çok sahnede görüyorlar. Çekilmiş çok fotoğrafım olmadığı için gerçekte neye benzediğimi bilmiyorlar ve kolaylıkla dolaşıyorum. Normal hayatımı yaşıyorum. (Angus Young)

* Hiçbir zaman küçük bir kız olmadım. (Bret Michaels)

* Sesimin iyi olduğunu düşünmüyorum. Ama zaten önemli olan iyi bir sese sahip olmak değil, yorumunun farklı olmasıdır. (Stephen Malkmus)

* Ben bu müziğe çoğu rock starın olduğu gibi ün, kızlar ve başka şeyler için girmedim. Elimden geldiğince normal yaşamaya çalışıyorum ama gene de insanlar sizi tanıyor. İnsanlara, "beni yalnız bırakın, sadece alışveriş yapmak istiyorum" diyemiyorsunuz. (Eric Brittingham)

* Arzu denen o üzüntü ateşinin sönmesine asla izin verme. (Patti Smith)

* Tanınmak korkunç bir şey. Bu, şuna benziyor. "Onun fotoğraflarını alın". Bu tarz insanlar var. Aerosmith, Deep Purple ve Foreigner. Bakın Robert Plant'e. Onlar bundan hoşlanıyorlar. Tanınmak, sizin işinizi iyi yaptığınızı gösterir ama öbürlerinden iyi çalıp-çalmadığınız anlamına gelmez. Tanrı onları korusun! (David Bryan)

* Los Angeles'ta çok vakit geçiriyorum. İnsanlar star aramak için geliyorlar. Size, sizin isminizle biten bir isim listesi sayıyorlar ve gidiyorlar, hepsi bu! (Chris Cornell)

* Benim kaygım ekonomik değil. Parasal sıkıntılar yaşamaya alışkınım. Şu anda sahip olduklarımın hepsi, sahip olmayı hayal ettiğim şeyler. Her şey tam olarak, uzayda, bu zamanda olması tasarlandığı şekilde. Bir evim var, bir oğlum, bir karım, iki köpeğim, iki arabam, bir motorsikletim var, parlak bir grubuz, iyi müzik aletlerim ve kârlı bir kayıt kontratım var. Başka ne isteyebilirim ki? (Dave Mustaine)

* Bir müzisyen gitarını paramparça ettiğinde üzülen birçok insan tanıyorum ama bana inanın, nefret ettiğimiz hep bir gitar oluyor. (Richie Sambora)

* Müzikle başarmak istediğim ne mi? Her şey. (Steve Vai)

* Artık uyuşturucu ve içki kullanmıyoruz. Ama bu, her şeyi bıraktığımız anlamına gelmemeli. Temiz vücutlar ve kirli beyinler. Bunlar bizde asla değişmeyecek. Ben onunla insanlara dokunmaktan hoşlanıyorum. İnsanların şunu demesini istiyorum. "vavv! Adam bunu çalarken düşünmüş". Bu, sadece oturup bir riff veya solo atmak değil. İnsanlara müziğimle ulaşmak istiyorum. Söylemek istediğim, heyecan ve duygu dağıtmak. Bol bol gürültü yapmak da çok keyifli. (Scotti Hill)

* Yaşlanmak harika bir şey. Ne kadar yaşlanırsan o kadar fazlasını istiyorsun. (Keith Richards)

* Rock tarihinin bugünlerinde Pearl Jam gibi bir grup "Seattle tarzı" gibi bir hareket, rock and roll'u tamamıyle değiştirmek için geliyor. Gruplar, çıkardıkları albümlerde çoğu zaman, standart rock etkilerinin üzerinde ağır çizgilerde ilerliyorlar. Hit Prader dergisi bunun üzerine rock yıldızlarına şu soruyu sormuş: "Müziğinizle başarmak istediğiniz nedir?". Biz 214 tane parça kaydetmek ve onları piyasaya çıkartmak istiyoruz. Bu bizim en büyük amacımız. The Beatles 213 parça kaydetmiş, ben 214 tane kaydetmek istiyorum. (Chip Z'Nuff)

* Tüm bu Lollapalooza şeyi, tamamen tonlarca para kazanmak için bulunmuş bir zırvalık. (All Jourgensen)

* Sonsuza dek sürdürmek, sadece şarkı yazmak, yazmak, yazmak istiyorum. Biz müziğin hayranlarıyız ve ondan hoşlanıyoruz. Çocukluğumdan beri, evimde her zaman müzik olsun isterim. Babam hep beni müziğe yöneltti. O ağır, endüstriyel çevre içinde yetişmiş. Hep ticaretle uğraşmak zorunda. Onların kişiliklerinin belirleyici parçaları hep ezilmiş, yok edilmiş, BAM!..Siz bunu yapamazsınız. Yaptığı en iyi şey bunu benimle paylaşmak ve bende şimdi bunu dünyayla paylaşıyorum. (Ian Astbury)

* Tüm serinkanlı insanların bizden nefret ettiği sınıra tam ulaşmadık henüz. (Adam Yauch)

* Müzikal olarak sınır tanımıyoruz. Extreme'i The Who'nun bir rock grubu olarak düşünüldüğü kafa yapısıyla bir rock grubu olarak düşünmek istemiyorum. Queen ise yapmak istediği hiçbir şeyi yapamayan ve rock grubu mu, değil mi sorusunu hiç sormamış bir grup. Aerosmith de büyük ve AC/DC gerçekten yapmış. Extreme'in amacı, şarkılarına güç, kuvvet katmak. Albümlerimizin, geçmişe, şimdinin eğlencesi olan geçmişe gitmesini isterim. Biz Extreme müziği yapmak istiyoruz. 1990'ların rock and roll'unu değil. Grup büyüyor, Tanrıya şükürler olsun! (Gary Cherone)

Not: Alıntılar, eski müzik dergilerimden ve Cnbc-e aylık dergilerimden derleme