Tori Amos

Bayan Arıza tarafından 9 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

Mine Melody'den TORI AMOS

22 Ağustos 1963’te dünyaya gelen ve gerçek adı Myra Ellen Amos olan Tori, henüz doğru düzgün cümle kuramazken beste yapabiliyor, sadece 1 kez duyup sevdiği herşeyi çalabiliyordu. 2,5 yaşında piyano çalmaya başladı ve 5 yaşında da “harika çocuk” olarak Baltimore’daki Peabody Enstitüsü’ne girdi. Ancak John Lennon ve The Doors’un şarkılarını kulaktan çalması nedeniyle okuldan atıldı.

Peabody Enstitüsü’ne tekrar girmeye çalışıp başarısız olunca, Amos Washington D.C.’deki barlarda çalmaya başladı.

1980 yılında, 17 yaşındayken, isminin baş harflerinden oluşan “Baltimore”/ “Walking With You” adlı ilk single’ını çikardı. Daha sonra, 90’lı yıllarda çıkaracağı konser kayıt albumlerinin de başlıca eserlerini oluşturacak olan Joni Mitchell’in “A Case of You” ve Billie Holiday’in “Strange Fruit”inin de cover versiyonlarını piyasaya sürdü.

Amos, daha sonra bir arkadaşının erkek arkadaşının “Ellen’dan çok, Tori’ye benziyorsun” yorumu üzerine, ilk ismini Tori olarak kullanmaya başladı.

Küçük yaşlardan itibaren doldurduğu düzinelerce demoların başarısızlığına rağmen asla vazgeçmeyen Tori, pop-rock çalışması olan Y Kant Tori Read ile yönünü değiştirdi. Ancak kullanılan sound’lar ve ortaya çıkan eserlerin ona çok katkısı olmadı.

Amos, bu kötü başlangıçtan sonra bir süre uzak kalmayı tercih etti. Tori o zamanlarla ilgili hissettiklerini şöyle anlatiyor; “Şoktan sonra adeta parçalara bölündüm. Neden müzik yaptığım konusunda kafam çok karışmıştı.”

Her şeye rağmen kendi şarkılarını yazmaya devam etti ve sonunda bu kayıtların bazıları Atlantic Records’un Yardımcı Başkanı, Doug Morris’e ulaştı. Tori’nin yeteneğindeki cevheri görmüş olsa da, orta düzeydeki Amerikali FM dinleyicilerinin zevkine hitap etmeyeceğine karar veren Morris, Tori’yi daha çok ilgi göreceğini tahmin ettiği İngiltere’ye ( ve East West Records’a ) yönlendirdi.

Böylelikle Amos 1991 Şubat’ında Londra’ya taşındı ve barlarda çalmaya başladı. Bir bar çıkışı, silahlı bir hayranı tarafından uğradığı tecavüzü konu alan ilk EP’si “Me and A Gun”ı, 1991 Ekim’inde piyasaya sürdü. 1992 Ocak’ında ise Little Earthquakes adlı ilk albümü geldi.

Ertesi yıl ise, ikinci albümünü oluşturacak şarkıları, Eric Rosse ile beraber yazmak ve kaydetmekle geçti. Sonunda, Cornflake Girl’ün de yer aldığı Under The Pink albümü çıktı. Amos, yeni akımı oluşturan zeki ve okumuş kadın şarkıyazarlarının bir parçası olarak basında övüldü.

Tori, Boys For Pele’nin piyasaya sürülmesiyle yerini iyice sağlamlaştırdı. Albümünün kapağındaki yavru bir domuzu emzirmesinden başka, şarkı sözleri, sanatsal ve erotik açıdan özgürleşmenin çok güçlü bir birleşimi olarak karşımıza çıktı.

Müzikal anlamda, tamamiyle kendine ait bir stil yaratmak için, klasik eğitim görmüş üntün yetenekli bir çocuğun, Bele Bartok’un deliliğini, Led Zeppelin ve Beatles’dan esinlenip yazılmış şarkı sözlerinin yüzeyselliğiyle birleştirebileceğini kanıtladı.

Tori Amos, piyanoyu hayata geri döndürdü. Çoğu kez, yüzyıllar önce ölmüş bestekarlarla, asık suratlı öğrencilerle, miyop öğretmenlerle özdeşleşmiş olan bir enstrümanı alıp hayatın merkezine koydu. Bir önceki nesilde elektro gitar neydiyse, piyano da Tori sayesinde, simdiki nesil için güç ve tutkunun anlamı oldu. Kendi içindeki sesi yeniden keşfeden Tori, saf müziğiyle, bizi kendisiyle beraber inanılmaz bir yolculuğa çıkarmaktadır. Şarkıları sadece bizi anlatmakla ve bize kuvvet aşılamakla kalmiyor, kendi şeytanlarımızla savaşmamız için cesaret veriyor.

Tori'nin resmi sitesi www.toriamos.com olmakla beraber Toriseverler olarak en cok ugrasdigimiz diger 2 adres de soyle;
– www.hereinmyhead.com
– www.thedent.com
 
Ayrica da Turk Tori severleri bir araya getirdigimiz bir de grubumuz var;
 
–  http://groups.yahoo.com/group/ToriAmosTurkhayranlari/
–  http://toriamos.sitemynet.com