Tool

Bayan Arıza tarafından 9 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

Penny'den "TOOL"

1990 Los Angeles, California çıkışlı, Adam Jones (gitar), Maynard James Keenan (vokal), Paul D'Amour (bass), Danny Carey’den (davul) meydana gelen grup.

Alacakaranlık kuşağı tadında, ilginç, stop-motion klipleri, kendine özgü tarzı/soundu ile dikkat çeker. Kesinlikle bir benzer grup daha yoktur. Dinleyenler ya sever ya da sevmez, henüz ortasında kalana rastlamamışımdır. Sanırım bu da grubun kendine özgü farklı tarzından ötürüdür. Fazla dinlenmesi mutlu insanı bile gerçekten bunalıma sokar, damar şarkıları insanın mutsuz anlarında dostudur. Kliplerin insanlar üzerinde bazı beklenmeyen etkiler (bi süre konuşmama, düşüncelere dalma gibi) yarattığı gözlemlenmiştir. Tüm elemanların kendi alanlarında yetenek olması bir yana James Keenan ses tonu, yorumu ve yazdığı sözler ile ayrı bir yere sahiptir. Ayrıca grubun vokalisti olan Keenan, A Perfect Circle isminde ayrı bir projeye de imza atmıştır. Kesinlikle dinlediğim en arıza gruplardan biridir, belki de en arıza olanıdır.

Belirtmeden geçilmemesi gereken bir başka ufak not ise Maynard’ın, Deftones solisti olan Chino ile düet yaptığı Passenger şarkısıdır. İnsana saçma sapan şeyler yaptıran, üst üste dinlenmesi halinde gerçekten bir insanı intihara bile sürükleyeceğine inandığım bir şarkıdır. Dinlerken insanın boğazında bi’şeyler düğümlenir, gözlerini kapar ve düşüncelere dalar.

En popüler şarkıları:

Sober, Stinkfist, Ænema, Schism, Fortysix & 2 olmasıyla beraber her şarkısı birbirinden güzeldir, dinlenmelidir.

Discography:

1992    Opiate (EP)
1993    Undertow
1994    Sober (Single)
1996    Ænima
2000    Salival (DVD+Audio)
2001    Lateralus