The Vines

Bayan Arıza tarafından 13 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

The Vines

Avustralya'dan çıkan bir grup, 2002 senesine damgasını vurdu ve özellikle Cobain/Thom karışımı vokalisti Craig Nicholls ile bir hayli zihinlerimizi meşgul etti. 2008'de çıkardıkları albümlerinden sonra sesleri solukları kesildi.

Vokal ve gitarda Craig Nicholls, bas ve yine vokalde  Patrick Matthews ve davulda da David Olliffe'dan oluşan "The Vines", ilk kez 90'ların ortalarında Sidney'de bir araya geldiler. Grubun ilk adı 60'ların Avustralyalı grubu "Vynes" idi. Aynı zamanda Craig'in babası bu grupta gitar ve vokaldeydi.

4 parçalık bir demo kaydettiler. Sonra "Factory" adını taşıyan ilk single'ları Britanya'nın  bağımsız plak şirketi Rex Records'tan 2001 yılında çıktı. Gerek ülkelerinde, gerekse Britanya basınında bir hayli söz edildiler. Bunu izleyen günlerde albüm, Capitol Records sayesinde dünyanın çeşitli yerlerine dağıtılmaya başlandı.

Grubun debut albümü ise Los Angeles'in Sunset Ses Stüdyosunda hazırlandı. Ryan Griffths ikinci gitardaydı. "Higly Evolved" Temmuz ayında çıktı. Albüm,  biraz Nirvana, biraz Badfinger pop, biraz Velvet Underground riff'leri karışımı.

Grubun beyni olan Craig'in lirikleri oldukça arıza. Albümden çıkan diğer 2 single ise "Get Free" ve "1969" adını taşıyor.

2004'te de ses getirmeyen 2.albümleri Winning Days'i çıkardılar.

Vokalistin şarkı söylerken gözü ve ağzının bi yerlere kayıp durması, gitarla sevişmesi, cığlık cığlığa bağırması ve şarkı sonunda çoğunlukla tüm alet edavatı darma duman etmesi beni de darmaduman ediyor tek kelimeyle.

Avustralya'dan çıkmış diğer bir güzellik olan "Silverchair" de oldukça sağlam. "Freak" klibini hatırlarsınız. Onların müziği de The Vines gibi Nirvana'yı çağrıştırıyor bende. Ama Silverchair The Vines'e 10 basar o ayrı:)

The Vines'in ilk albümdeki şarkıları şöyle sıralanıyor:

01 . Highly Evolved
02 . Autumn Shade
03 . Outtathaway
04 . Sunshinin
05 . Homesick
06 . Get Free
07 . Country Yard
08 . Factory
09 . In The Jungle
10 . Mary Jane
11 . Ain't No Room
12 . 1969

Ayrıca bu Craig Nicholls kişisi piyano ve perküsyon da çalıyor, aynen basçı Patrick Matthews gibi, zira bu kardeşimiz de piyanonun başına oturabiliyor zaman zaman.

Bu albümün kayıtları yukarıda bahsettiğim üzere Hollywood California'da kaydedilmiş, kayıtlar Temmuz 2001'den Şubat 2002'ye dek sürmüş.

Albümleri:
2002: Highly Evolved
2004: Winning Days
2006: Vision Valley
2008: Melodia
2011: TBA