Sinema: Şampiyon

Bayan Arıza tarafından 7 - Şubat - 2019 tarihinde yazıldı.

Annemin “kızım mutlaka izleyin, çok güzel film” çağrılarına daha fazla kayıtsız kalamadık ve dün akşam sinema şöleni yaşadık adeta. Bold Pilot’ın adını biraz biraz hatırlar gibiyim çocukluğumdan. Ancak jokey’i yani Halis Karataş’ı hiç bilmiyordum.

Kaldı ki at yarışı konusundaki tek sempatim Bukowski’nin at yarışlarına olan düşkünlüğü konusu. Başka da bir şey bilmiyordum. Ayrıca atları koşturmak, yarıştırmak ve bundan para kazanmak pek doğru gelmiyor. Evet at koşmalı ama özgürce. Adalara gittiğimiz zaman hiç faytona binmem mesela atlara kıyamadığımdan.

Filme giderken hakkında hiçbir şey okumadım. Biyografi olduğunu ve atlarla ilgili olduğu bilgisi ile gittim.

Oldum olası kitaplarda olsun, filmlerde olsun her zaman gerçek hayat hikayelerini tercih ederim. Bu da harika bir uyarlama olmuş. Gurur duyulacak bir iş olmuş.

Başlangıcından son sahnesine dek sıkılmadan, merakla izlediğim bir film oldu.

Efenim 1996’da Sivas’ta atlara ilgi duyan, babası da seyis olan Halis Karataş bir şekilde kalkıp İstanbul’a geliyor. Orada Türk atçılığının önemli ismi Özdemir Atman tarafından keşfediliyor. Kendisini harasına davet ediyor. Halis, orada Özdemir Atman’ın kızı Begüm Atman dışında kimseyi yanına yaklaştırmayan Bold Pilot isimli atı seçiyor. Siyah, güzel mi güzel, çok iyi koşan, koşmayı seven bir hayvan. Önce Halis’i istemese de inadı bırakıyor ve beraber çalışıyorlar. Adeta bir bütün oluyorlar. Birlikte girdikleri tüm yarışlardan galip çıkıyorlar. İkilinin 1996 yılı Gazi Koşusu’ndaki 2:26:22’lik rekoru hala geçilemedi mesela. Bold Pilot’ın diğer bir başarısı da, Halis Karataş ve Begüm Atman’ın bir araya gelmesine vesile olması aslında. Ünlü jokey ve Begüm Atman arasındaki destansı aşk da anlatılıyor filmde.

Filmin yönetmeni Ahmet Katıksız. Senaryosunu da Ahmet Katıksız ile Serkan Yörük yazmış.

Ünlü jokey Halis Karataş’a Ekin Koç, Begüm Atman’a ise Farah Zeynep Abdullah hayat veriyor. Türkiye Jokey Kulübü eski başkanlarından Özdemir Atman’ı ise usta oyuncu Fikret Kuşkan canlandırıyor.

Türkiye standartları içerisinde, gerçek bir öyküyü bu kadar ustaca anlatmaları, görüntü çekimleri, özellikle Veli Efendi sahneleri, atın tek başına koştuğu sahneler, dramı ayarında yansıtmaları, müzikleri, oyunculuklar ve başrolde oynayan at inanılmazdı. Zaten Bold Pilot’ın yavrularından biri imiş at, ismi de Ganesh. Ama tabii babası kadar hızlı değil. Ama ne güzel koşuyor özgürce.

Film de ağladım da, kimi zaman Bold Pilot için ağladım, kimi zaman Begüm Atman ve babası için. Etkilenmemek mümkün değil. Aslında filmde anlatılan bir başarı öyküsü. Sıfırdan başlayan ve zirveye uzanan bir başarı. 2018 yılı itibariyle bile hala Türkiye sınırları içerisinde en çok yarış kazanan jokey Halis Karataş’mış. Rahmetli at Bold Pilot’a ve eşi Begüm Atman’a Allah’tan rahmet diliyorum.

Kendinize bir iyilik yapın, gidin ve izleyin!