Sex Pistols

Bayan Arıza tarafından 9 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

Punkerland'den derleme "SEX PISTOLS"
(Havada Karada Dinlenecek Grup)

Sex Pistols'ın hikayesi, 1972 yılında gitarda Steve Jones davulda Paul Cook'un, okul arkadaşları ve grubun solisti olan Warwick Nightingale ile birlikte "Swankers" adıyla Londra'da; King's Café'de çıkmalarıyla başladı diyebiliriz. Grup, Jones'un etraftan çaldığı enstrümanlarla müzikal hayatına başladı.

Jones haftasonlarını, moda guruları olarak nitelendirilen Malcolm McLaren ve Vivienne Westwood'un işlettiği King Road'daki "Let It Rock" dükkanında geçiriyordu. Jones; grubuna çalacak bi yer bulması için McLaren'a devamlı baskı yapıyordu. Bunun üzerine McLaren; Covent Garden Community Centre'da Jones ve arkadaşlarına prova yapmaları için gün ayarlarken gruba bir de basçı buldu: Glen Matlock. McLaren'ın grupta eksikliğini gördüğü aslında daha önemli bir konu vardı. Bu da grubun bir vokaliste ihtiyacı olduğuydu. Bu arada McLaren sahip olduğu dükkanının adını "Sex" olarak değiştirdi.

1975 yılında John Lydon, Sid Vicious adıyla bilinen John Simon Ritchie ile birlikte King Croos'ta bir gecekonduya taşındı. Lydon ve Vicious yeşil saçları ve Lydon'un üzerinde "I Hate Pink Floyd" yazan t-shirt'üyle King Road'a takılıyorlardı. İşte bu sırada, McLaren'ın arkadaşlarından biri John Lydon'u farketti. Grup, Lydon'u McLaren'ın dükkanın da bulunan jukebox'ta çalan Alice Cooper'ın "School's Out" parçasına eşlik etmesini isteyerek denedi. Grup üyeleri Lydon'un ne yapmak istediğini kesin olarak bilen bir ön adam olduğunu düşündüler ve hemen gruba aldılar. Lydon şarkı söyleyemiyordu ama bu önemli değildi çünkü grubun diğer üyeleri de enstrümanları çalmayı daha yeni öğrenmeye başlamıştı.

Jones, Lydon'a çürük olan dişleri yüzünden Çürük Johnny yani Johnny Rotten ismini verdi. McLaren ise grubun adını t-shirt'lerinden birinde bulunan sloganla "Sex Pistols"la değiştirdi.

Başlarda Pistols, Small Faces gibi 60'lı yılların gruplarının parçalarını coverlıyordu. Aynı zamanda kendi parçalarını da yazmaya başlamışlardı. Grup ilk konserini ise 1975 yılında London Cross Road'daki, St. Martin Sanat Koleji'nde verdi.

1976 yılında grup yavaş yavaş bir hayran kitlesi oluşturmaya başlamıştı. Londra'da Dingwalls'da çıkan bir arbede sonucu grubun buradaki işbiiip son verildi bununla birlikte artan şöhretleri sebebiyle de Sex Pistols Fransa'da Mont De Marson'da gerçekleşen Punk Festivali'ne davet edildi.

Grubun en önemli hadisesi ise, sahne önünde seyircilerin birbirlerine girdikleri için Marquee Club'da da çalmalarının yasaklanmasıydı. Bu dönemde hiç bir yer grubun kendi mekanlarında konser vermesini istemediği için Sex Pistols "El Paradise" gibi striptiz klüplerinde çalmaya başladı.

Grup çaldığı her yerden kovulunca, Londra'da 1976 yazından itibaren Çarşamba akşamları Oxford Caddesi No:100'de bulunan 100 Club'da çıkmaya başladı. Grubun konser haberleri ya son dakikada ağızdan ağıza dolaşarak veya sokaklarda dağıtılan fanzinlerle duyuruluyordu.

İngiltere'de Chelmsford Hapisanesi'ni de kapsayan bir turnenin ardından Sex Pistols, 100 Club'da düzenlenen ve iki gün süren Punk Rock Festivali'ne de katıldı. Festivale katılan diğer gruplar ise; The Damned, The Clash, The Vibrators ve grubun ileride basçısı olacak Sid Vicious'ında aralarında bulunduğu Sioxie and The Banshees'di. Fakat bu festival Sex Pistols için çok kötü bir olayla sonuçlandı. Son gece saheneye bir bardak fırlatıldı fakat bardak sahneye değil sütunlardan birine çarptı bardak parçalandı ve 18 yaşındaki bir kızın kör olmasına sebep oldu. Bu olaydan sonra 100 Clup; Sex Pistols'ın işbiiip son verdi.

8 Ekim'de grup EMI'yle 40.000 poundluk bir anlaşma imzaladı. Bundan kısa bir süre sonra 19 Kasım'da da ilk single "Anarchy In The UK"i çıktı. Single'ın çıkmasının hemen ardından gruba; Televizyon programlarına katılma teklifleri gelmeye başladı. Thame TV'nin ailelere yönelik prime time programı olan "Today Show" Program'ına katılan grubun o günden sonraki yaşamı asla eskisi gibi olamayacaktı. Grup, programın başlamasından 5 dakika önce stüdyoya girdi, programın sarhoş ve kendini beğenmiş sunucusu Bill Grundy'nin "insanları şok edecek bir şeyler söyleyin" dedi. Bu olay, izleyicileri ve ertesi gün gazetelerin ilk sayfalarında çıkan haberi okuyanları şok edecek derecedeydi.

Gazeteler; John Lennon'ın, Beatles İsa'dan bile daha büyüktür dediği günden beri böyle bir haber yakalayamıştı. O güne kadar televizyonda söylenen en ahlak dışı sözlerin sarfedildiği programın sunucusu Bill Grundy ise izleyicilerden gelen yoğun tepki üzerine görevinden 2 hafta uzaklaştırıldı. Mirror'ın manşeti ise "The Fılth and The Furry" oldu yani "İğrençlik ve Öfke". Pistols'a göre bu çok komik bir yakıştırmaydı. EMI'nin yöneticilerinden Sir John Read halkın protestosuna karşı bir bildiri yayınladı ve grubun bu davranışlarını engelleyebilmek için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyledi. Bundan böyle Londra kapıları Sex Pistols için kapandı. Grup, Londra'da herhangi bir konser veremeyecekti. Sigorta Şirketleri konserlerin sigorta işlemlerini yapmayı geri çeviriyordu ve bu durumdan endişelenen sponsorlar Aralık ayında gerçekleşecek Anarchy Turnesi dışında ki tüm konserleri iptal etti.

1977 yılında EMI'ın Hayes Plak Şirketi çalışanlarının; şirketin halkla ilişkiler sorumlusunun getirdiği önerilere rağmen kızgınlıkları yatışmadı. Çalışanlar, şirketin grupla olan anlaşmayı fes etmemesi halinde greve başlanacağını söyledi. Yeni yılın ilk haftasında EMI, gruba 20.000 pound tazminat ödeyerek anlaşmayı iptal etti. "Anarchy In The UK" 50.000 sattı ve müzik listelerine girmeyi başardı.

Şubat ayında Glen Matlock gruptan ayrıldı. Matlock'un yerine ise Lydon'un eski arkadaşı ve daha önce hiç bas çalmamış olan Sid Vicious geçti. Mart ayında McLaren ve Pistols; A&M'le Buckingham Sarayı'nın önünde yeni bir anlaşma imzaladı. Fakat çalışanların bu anlaşmaya sıcak bakmaması üzerine bir hafta sonra 75.000 pound gibi yüksek bir tazminat ödenerek anlaşma iptal edildi.

3 ay sonra Pistols; üçüncü ve son anlaşmasını, Richard Branson'un plak şirketi Virgin'la yaptı. Virgin Records'un basın bildirisinde Pistols; "Topluma ve klasik rock anlayışına olan inançlarını yitirmiş bir grup… İşçi sınıfından gelen 4 genç. Bir zamanlar hayran oldukları gösterişli rock gruplarının tam tersi şekilde davranıyorlar. Bu güne kadar duymak istedikleri müzik tarzını hiç bir grup veya sanatçı gerçekleştiremedi, böylece bu müziği kendileri yapmaya başladılar. Aşk parçaları söylemiyorlar, iyiliğe inanmayan ve varoşlarda yaşayan insanlar, baskı, nefret ve agrasiflik hakkında parçalar yapıyorlar." diye tanımlanıyordu.

Aynı yıl İngiltere Kraliçesi'nin tahta çıkışının 50. Yıldönümü kutlamaları yapılıyordu. Sex Pistols bunun için bir ulusun kendi kendine yetmesine karşı bir mücadele sloganı niteliğindeki parça "God Save The Queen"i yaptı. Fakat halk bunu anlayamadı. BBC parçaya sansür getirdi. DJ Tony Blackburn, gazetelere parçanın "küçük düşürücü" olduğunu ve kendisini "utandırdığını" söyledi. Medyanın bütün bu olumsuz eleştirilerine rağmen parça müzik listelerinde 1 numaraya kadar yükseldi. Jamie Reid'ın hazırladığı plak kapağında ise Elisabeth II'nin gözleri ve ağzına yapıştırılmış farklı yerlerden kesilmiş harfler ve burnunda bir çengelli iğneyle anime edilmiş fotografı bulunuyordu. Sex Pistols; Jübile gününde Thames Nehri üzerinde turlar düzenleyen "Queen Elisabeth" adındaki bir geminin güvertesinde konser vermek istedi. Gemi parlemento Binası'nın önünden geçerken "Anarchy In The U.K."yi çalmaya başladı, fakat polis buna izin vermedi ve grup üyeleri tutuklandı.

Virgin Records önce "Pretty Vacant" ve ardından "Holidays In The Sun"ı piyasaya çıkardı. "Pretty Vacant"; daha az şiddet içerikli bulunduğundan hem özel radyolar hem de BBC parçayı yayınlamayı kabul etti. Bu single'ların ardından ise Sex Pistols'ın tek albümü "Never Mind The Bollocks – Here's The Sex Pistols"piyasaya çıktı.

Pistols; Heathrow'dan Hollanda'da bir kaç gün sürecek turneye katılmak için ayrıldığında gazeteciler, grubun otobüs terminalinde ağız dalaşına girdiğini ve etrafa küfür ettiklerini yazdı. Oysaki grup uçağa geç kaldığı için terminale uğramamıştı bile.

Yasalara başlarının belaya girmemesi için verdikleri gizli bir konserden sonra grubun son konseri, 1977 yılınının Noel'inde; Huddersfield'da Ivanhoes Club'da oldu. Konser yörenin itfaiyeci çocukları içindi ve içerde 1000 şişe gazoz ve Virgin tarafından tedarik edilen çok büyük bir pasta vardı.

1978 yılında grubun Amerika'da vereceği 8 konser belediyeleri endişelendirmeye başlamıştı; grubun hayranları ise bu durum karşısında şaşırmıştı. Texas'ta verdikleri bir konser sırasında Sid'in izleyicilere alenen küfür etmesi sonucu, Sid'in dudağına izleyicilerin sahneye attıkları bir içicek kutusu geldi. Dudağı kanamaya başladı, bu sırada sahnenin önünde bir arbede çıktı sahneye çıkmaya çalışan izleyicilerden birinin kafasına Sid bas gitarıyla vurdu. Sid'in dudağı kanıyordu bütün konserlerinde kendisine zarar veren Sid, dudağındaki bu kanı tüm vücuduna sürerek konsere devam etti.

Son gün San Francisco Winterland Balo Salonun'da Rotten kalabalığa "Hiç kendinizi kandırılmış hissettiniz mi?" diye sordu." Ve ertesi gün guruptan ayrıldı Her şey sona ermişti. Bu olaydan 7 gün sonra Cook ve Jones; McLaren'ın daha önceden ayarladığı Ronnie Biggs'le bir albüm kaydetmek için Rio'ya gitti. Rotten ve Vicious ise New York'a döndü.

Bir kaç ay sonra Rotten, genelde P.I.L adıyla bilinen Public Image, Limited adlı bir grup kurdu. Jones ve Cook bir şekilde Sex Pistols'ı devam ettirmeye çalıştı, fakat Rotten ve Vicious olmadan hiç bir şey eskisi gibi olamayacaktı nitekim grup bir kaç konser sonrasında dağıldı.

Sid; Frank Sinatra'nın meşhur şarkısı "My Way"in yorumladı. Bu yorumu; Camden'in Electric Balo Salonunda aralarında basta Sex Pistols'dan Glen Matlock'unda bulunduğu The Vicious White Kids adlı gurubuyla yaptı. Grubun ömrü 9 ay sürdü. Sid'in sevgilisi Nancy Spungen; New York'ta birlikte yaşadıkları ünlü Chelsea Oteli'nde ki odalarında karnından bıçaklanmış bir şekilde ölü bulundu. Olayda Sid suçlandı fakat o; bunu hiç bir zaman kabul etmedi. 50.000 dolarlık tazminat ki bu parayı da Virgin Records'un ödemesi sonucu serbest bırakıldı. Sid; davası mahkemede görülmeden önce, 2 Şubat 1979 yılında, 21 yaşındayken öldü.

Sid Vicious'ın ölümünden sonra gelişen olaylar ise çok kısaca şöyle:

"Friggin' In The Riggin" ve bir Eddie Cochran parçası olan "Something Else"; Pistols yorumuyla, single olarak piyasaya çıktı ve müzik Listelerin'de 3 numaraya kadar yükseldi
Bir double ve toplama albüm olan 'The Great Rock'n'Roll Swindle' piyasaya çıktı ve listelere 7 numaradan giriş yaptı.
1979 yılının Nisan ayında '… Swindle' albümünden çıkan 'Silly Thing' single'ı piyasaya çıktı. Bu parçada listelerde 6 numaraya kadar yükseldi.
1979 yılının Temmuz ayında ise 'C'mon Everybody' single'ı listelere 3 numaradan girdi.
İçinde Sex Pistols'la yapılmış röportajların ve Bill Grundy ile yapılmış meşhur televizyon programınında bulunduğu 'Some Product – Carry On Sex Pistols' albümü piyasaya çıktı.
1979 yılının Ekim ayında Julien Temple'ın yönetmenliğini yaptığı 'The Great Rock'n'Roll Swindle' filminin prömiyeri yapıldı. Filmle aynı adı taşıyan single listelerde 21 numaraya kadar çıkabildi.
1979 yılının Kasım ayında Vicious'ın ölümünden sonra çıkan ve kapağında gamalı haç olan 'Sid Sings' albümü yayınlandı.
Şubat 1980'de bir toplama albüm olan 'Flogging A Dead Horse' yayınlandı.
Haziran 1980'de "… Swindle' albümünden 'The Monkees' '(I'm Not Your) Stepping Stone'un bir cover'ı yayınlandı.
1986 yılının Haziran ayında ise kalan 3 Pistols üyesi ve Vicious'ın annesi McLaren'a dava açtı. Dava McLaren'ın 1 milyon dolar ödemesi sonucu kapandı.
1986 yılında 'Sid And Nancy' filminin galası yapıldı. Bu filmde Sid Vicious'ı Gary Oldman canlandırıyordu.
1992 yılının Ekim ayında 'Anarchy In The UK' tekrar yayınlandı ve listelerde 33 numarada kaldı. 20 parçalık bir toplama ve konser kayıtlarından oluşan 'Kiss This' piyasaya çıktı.
1992 yılının Aralık ayında 'Pretty Vacant' tekrar yayınlandı ve listelerde 56 numarada kaldı.
1996 yılında; anarşinin ortaya çıkmasından 20 yıl sonra; Rotten, Jones, Cook ve Matlock çok büyük bir başarı sağlayan "Filthy Lucre" Turnesi'ni yaptılar. Bu turne grubu tüm dünyaya hatırlattı belki de tanıttı. Turne Şili'de 7 Aralık 1996'da sona erdi.
1996 yılının Temmuz ayında 'Pretty Vacant Live' yayınlandı ve listelerde 18 numaraya kadar yükseldi. 'Filthy Lucre' Turnesi'nin Amerika ayağı ise Denver'da başladı.
1996 yılının Ağustos ayında 'Filthy Lucre Live' albümü Londra'da, Finsbury Park'da kaydedildi İngiltere'de 26 numaraya kadar yükseldi.
2000 yılının Mayıs ayında Julien Temple'ın belgesel niteliğinde olan filmi 'The Filth And The Fury' piyasaya çıktı.

Kaynak: Yukarıdaki yazıyı hem Sex Pistols kitaçığından hem de aşağıdaki linkten derlemiş.

http://ttmetal.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=669&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=