SAKİN (25 Aralık Cuma 2009 – Ghetto)

Bayan Arıza tarafından 9 - Şubat - 2011 tarihinde yazıldı.

SAKİN (25 Aralık Cuma 2009 – Ghetto)

Sakin'i 25 Aralık gecesi bir kez daha izledim ve ilk kez Ghetto sahnesinde yakaladım onları. İstanbul'daki konserlerine gitmeye çabalıyorum hep. Beni izlerken bu kadar keyiflendiren, bu kadar içten bulduğum, bu kadar neyse o olan grup göremiyorum, çok uzun zamandır göremiyorum.

Sakin'i 2003 yılından beri tanır ve bilirim. "Hayat" albümü çıktığından beri biraz daha popülerleştiler, bu yasal albümle daha çok insana ulaştılar ama onları ilk tanıdığım gibiler, müziklerini geliştirdikçe geliştirdiler, kendilerine çok şey kattılar ama samimiyetlerinden ve mütevaziliklerinden hiçbir şey kaybetmediler. Bu özellikleri, ne oldum delisi olmama halleri daha da çok sevilmelerini sağlıyor.

Konserde albüm dışı şarkılara da yer verdiler ki zaten onları da ezbere biliyoruz. Konserde albüm dışı çalmaları daha çok hoşuma gidiyor. Bir de daha önce hiç canlı çalmadıkları ve yeni albümde yer alacak şarkılarını ilk kez seslendirdiler, şunu söyleyebilirim ki yeni albüm bomba gibi geliyor.

Yine yeni albümde yer alacak olan "İlk Yara" isimli şarkıyı çaldı Onur. Şöyle gelişti olay, 2.bisten sonra konser bitmişti. Ama konser sırasında o kadar çok "İlk Yara" dedik ki, Onur tüm samimiyetiyle "o şarkıya çalışmadık, hem klavye gerekiyor" dedi. Ama konser bitti, ekipmanlar toplanıyorken Onur tek başına geri döndü elinde gitarıyla ve tüm samimiyetiyle İlk Yara'yı söyledi.

Konserin erken başlaması en sevindiğim şeylerden biri oldu. Balans ya da Bronx'ta böyle olmuyor maalesef, özellikle hafta sonu konserlerinde kapı açılışı 22.30 olan bir grubun sahne alışı kimi zaman 24.00'ü buluyor, bu da motivasyonu etkiliyor çünkü saatlerce ayakta beklemiş oluyorsunuz. 23.05'te sahne aldılar, 10 dak. ara verdiler, Onur bize bir jest yapıp sahneden indiğinde 01.00'e geliyordu, sağolsunlar, iyi ki varlar.

Hakan Tamar ve DDR'dan Bora Şimşek gecenin DJ'leriydi. Kapıdan çıkarken Hakan'a "ellerine sağlık, çok güzeldi" demeden duramadım.

Konser boyunca Sakin Fan olarak yine tüm şarkılara eşlik ettik. Onur 2 ay sonra tekrar Ghetto sahnesinde olacaklarını belirtti, takipte olacağım.