Red Without Blue

Bayan Arıza tarafından 5 - Kasım - 2010 tarihinde yazıldı.

Red Without Blue
Mavi Olmadan Kırmızı

Brooke Sebold, Benita Sills, Todd Sills
ABD
2007

Bu dünyaya ne kadın ne de erkek olarak geldiğimi düşünüyorum. Yürümeye başladığım yolun değişim sürecinin kendisi olduğuna inanıyorum.

film hakkında
Yılın en çok konuşulan belgesellerinden biri olan Mavi Olmadan Kırmızı, cinsiyet, kimlik ve aile ilişkilerinin çarpıcı bir incelemesi. Montana’da doğan Mark ve Alex adeta filmlerden fırlamış beyaz Amerikalı evlat prototipleri gibi. Küçüklüklerinden kalan fotoğraflar ve amatör filmlerde, ebeveynlerinin sonsuz desteklediği, birbirinin kopyası gibi duran sarışın, neşeli, şirin iki oğlan çocuğu görüyoruz. Ancak 14 yaşına geldiklerinde durum çok değişmiştir; anne baba boşanmış, ikizler gey olduklarını ilan etmiş ve ortak bir intihar çabası sonrasında otoriteler tarafından birbirlerinden uzaklaştırılıp iki buçuk yıl ayrı okullara gönderilmişlerdir. Film ikizlerin tekrar bir araya gelmeleriyle başlıyor. Mark, San Francisco’da sanat öğrencisi, Alex ise New York’ta sosyoloji okuyan Clair olmuştur. Üç yıl süreyle ikiliyi takip eden filmde Clair’in kadın olmaya karar verme sürecinin yanı sıra gayet sıradan gözüken bir ailenin “farklı” olmayı kabul etme sürecine de yakın tanıklık ediyoruz. Her şeyin ötesinde, Mavi Olmadan Kırmızı gerek anne baba ve çocukları arasında, gerekse de ikizlerin birbirleri veya sevgilileri arasında gerçek anlamda sevginin keşfini gözler önüne seriyor. Bu kırılgan ama cesur aile bize, kalbimizi yeterince açarsak hepimizin dönebilecek bir evi olduğunu öğretiyor.

yönetmen hakkında
Brown Üniversitesi’nde film okuyan Brooke Sebold altı yıldır San Francisco civarında senarist, kurgu ve yapımcı olarak çalışıyor. 2006’dan beri Vanguard Group’da, Al Gore’un Current TV isimli televizyon kanalında yapımcı/kurgucu olarak çalışıyor.

Benita Sills yedi senedir belgesel film endüstrisinde çalışıyor. New York’taki CBS’te eğitim amaçlı belgesellerin yapımcılığını üstlendikten sonra San Francisco’ya taşınıp The Working Group ve Citizen Film gibi belgesel film yapımcılığı şirketlerinde çalıştı. Halen Current TV’de editör.

Todd Sills, New York Üniversitesi’nde sinema öğrenimi gördü, ayrıca Northwestern Üniversitesi’nde din ve şiir okudu. New York’taki Merchant Ivory Films’te çalıştıktan sonra San Francisco’ya taşındı ve Access Video şirketi ve KQED’deki post-prodüksiyon ekibinde dönüşümlü olarak çalışmaya başladı.

ödüller
2007 Slamdance Film Festivali: En İyi Belgesel İzleyici Ödülü (Best Documentary Feature Audience Award)
San Francisco Gey ve Lezbiyen Film Festivali: En İyi Belgesel
Miami Gey ve Lezbiyen Film Festivali: En İyi Belgesel
Dublin Gey ve Lezbiyen Film Festivali: En İyi Belgesel
Stockholm Film Festivali
Belfast Film Festivali

Hamiş: Bilgiler ifistanbul'dan alınmıştır.