Muse

Bayan Arıza tarafından 12 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

O kadarçok ülkemize geldiler ki! Kim mi? Yakında akraba çıkacağımız gruplardan biri: MUSE

Muse'u ilk kez "Muscle Museum" ile duydum. Meğerse bu çocuklarda iş varmış.

İlk parladıkları zaman "Radiohead'e benziyorlar" diye hiç prim vermemişler çocuklara.

Muse'ın ilk albümü "Showbiz" gerçekten de muhteşem. Albümün kayıtlarını Radiohead'in "The Bends" albümünün yapımcısı John Leckie yapmış. Belki Radiohead'e bu kadar benzetilmelerinde prodüktörün de etkisi vardır.

"Benim hayatım Creep'i dinlediğim gün kaydı, elbette sesimi onun gibi eğitmeye çalıştım çünkü onun gibi söylemek istiyordum" diyor Matthew.

Grubun beyni sayılan Matthew Bellamy, hem vokalde, hem gitarda. Ayrıca herif, piyano ve Hammond çalıyor. Chris Wolstenholme adlı uzun soyadlı yakışıklı çocuk, bass ve back vokalde. Dominic Howard ise, Davulun başında geçmiş.

Matt, Chris ve Dominic depresyon çağının ortasında doğmuş bir jenerasyonun tüm özelliklerini gösteriyorlar.

13 yaşındayken "Gothic Plague" adında ilk gruplarını kuruyorlar ve 90'ların indie gruplarından çalmaya başlıyorlar. Bir ara isimleri "Fixed Penalty" oluyor sonra da "Rocket Baby Dolls". Rotalarını "Amerikan etiketli indie" olarak belirliyorlar. Ülkedekiler Oasis, Blur dinlerken onlar, Primus ve Smashing Pumpkins dinliyorlar. Nirvana'nın "Nevermind" ve Radiohead'in "The Bends" albümleri yapmak istediklerinin ne olduğu konusunda onlara fikir veriyor. "Muse" ismini aldıktan sonra iş ciddiye biniyor ve stüdyo günleri başlıyor. John Leckie gibi bir usta ile çalışıyorlar ve muhteşem "Showbiz" piyasaya çıkıyor. Matt,
"Birçok grubun müzik hakkında güçlü duygular beslediğini sanmıyorum. Heyecanlı ve istekli olan son grup Nirvana'ydı bence" diyor.

İkinci albümleri "Origin of Symmetry" yi çok fazla tutmasam da genelde bir MUSE dinleyicisi olduğum için beğendiğimi söyleyebilirim. Albümdeki favorim ise "Dark Shines".

2002 yılında soundtrack'lerde kullandıkları şarkılardan oluşan "Hullabaloo" isimli albümü çıkaran Muse, 2003'te de "Absolution" u çıkardı ki evlere şenlik…

Anti-kahramanların birer birer öldüğü, Hollywood yıldızlarına dönüştüğü bu dönemde Muse'ın albümleri ilâç gibi geldi. Hepinize tavsiye ediyorum. Bu çocuklarda gerçekten iş var!

Albümler:

1999 Showbiz
2000 Showbiz [Japan]
2001 Origin of Symmetry
2001 Hypermusic [Japan]
2002 Hullabaloo Soundtrack [live]
2003 Absolution
2006 Black Holes and Revelations
2009 The Resistance