Kurt Cobain 45 Yaşında

Bayan Arıza tarafından 21 - Şubat - 2012 tarihinde yazıldı.

Bazılarına göre indie estetiğine tars düşen “Bleach” albümü bağımsız plak şirketi Sub Pop’tan 1989 yılında yayınlandığında Kurt Cobain “generation x” kuşağının bayrağını taşıyacak isim olacağını bilmiyor olabilirdi. 600$’a kaydedilen bu albüm mütevazi bir şekilde 40.000 kopya sattı, yeni albümer için anlaşmalar ve yeterli miktarlarda ün getirdi. Kurt ve Krist Novoselic’le beraber Nirvana’yı kurdu, 1990 yılında Melvins’ten Buzz Osborne Dave Grohl’u onlarla tanıştırdı.

Grunge 3′lüsü beraber, “Nevermind” ve “In Utero” albümlerini DGC Records’tan yayınladı. 1992 yılının Ocak ayında Nirvana’nın “Nevermind” albümü Michael Jackson’un “Dangerous” albümünün rekorunu kırdı ve en çok satan albümler listesinde 1 numara oldu. Cobain 24 Şubat 1992′de Courtney Love’la Hawaii’de evlendi. 18 Ağustos 1992′de ikilinin Frances Bean adında bir kızları oldu.

Nirvana’nın 1994 yılı başında yaptığı Avrupa turnesinden sonra Kurt Roma’da ilk kez intahara teşebbüs etti. Aynı yıl 7 Nisan’da  Nirvana Lollapalooza müzik festival listesinden çıkarıldı ve grubun dağıldığına dair söylentiler yayıldı. Cobain 8 Nisan’da Seattle’daki evinde ölü bulundu.

Cobain’in tüm sanatsal çabaları, uyuşturucu ile mücadelesi, depresyon ve hastalıkla olan savaşını kaybettiği intaharı, yaptığı diğer birçok şey gibi dünya çapında merak uyandıran bir konu olarak kalmıştır.

18 yıl önce kaybettiğimiz sanatçı bugün yaşasaydı 45 yaşında olacaktı.

Kaynak: Radyo Eksen