Konser: Uriah Heep (11 Şubat 2019, Zorlu PSM)

Bayan Arıza tarafından 12 - Şubat - 2019 tarihinde yazıldı.

10 Şubat 2019’da olacak olan konser gümrüğe takılan alet edavattan dolayı 11 Şubat 2019’a ertelenmişti. Pazar günü yaşadığımız hayal kırıklığına rağmen konser o kadar mükemmel geçti ki, ne üzüntü kaldı ne de yorgunluk…

Sanırım bugüne dek gittiğim yüzlerce konser içinde (Deep Purple, Ozzy Osbourne gibi daha yaşlı abilerin konserleri de dahil) şüphe götürmeyecek şekilde yaş ortalaması EN YÜKSEK olan konserdi. Babam ve annemle yaşıt olduğunu düşündüğüm, 60 yaş üstü bir sürü abi abla, amca teyze vardı. Arka koltukta oturan yaşının 65 yaş üstü olduğunu düşündüğüm abi yanındakine şunu söyledi:

“1972’de Frankfurt’ta izleyecektim, konser iptal oldu. Şimdi bugün burada izleyeceğim için çok mutluyum. Çanakkale’den geldim” 🙂

Memleketimden gelmesine de sevindim o ayrı.

Bu amcaları izleyebildiğim için çok şanslıyım. Gypsy’yi, Lady in Black’i kanlı canlı izledik, daha ne olsun.

Konser baştan sona harikaydı, mükemmeldi, grubun harika kıyafetleri, ışıklar, dumanlar, atmosfer… Zaten Zorlu’daki ses düzeni de bir harika. Sanki albüm kaydı gibi temiz.

71 yaşındaki Mick Box mükemmel gitar şovu ile, yaptığı komik hareketlerle, gitarıyla olan uyumu ile adeta büyüledi. Bernie Shaw’un sesi billur gibiydi. Sempatikliği, sıcaklığı, tatlığı ve enerjisiyle bizi aldı götürdü. O güzel İngiliz aksanı ile “Rock konserine geldiniz, arkada ne işiniz var?” diyerek arka koltuklardakileri de önlere çağırdı. Klavye, davul, bas hepsi harikaydı. Resmen ruhumuzda hissettik müziği, eski şarkılarından çaldıkları anlarda sanki o döneme gitmiş gibi olduk.

Hâlâ inanamıyorum. Bu grup kurulduğunda ben yoktum, bu şarkılar yazıldığında dünyada yoktum. Şimdi 40’lı yaşlardaki halimle bu adamları izlemek, müziği hissetmek inanılmaz. Yaptıkları müzik yıllara meydan okuyor, okuyacak. Jim Morrison öleli 48 sene oldu ve hiç bıkmadan usanmadan aynı coşku ile The Doors dinliyorum.

Neticede, böyle güzel adamlar (The Doors, Led Zeppelin, Deep Purple, Black Sabbath, Cream, The Who, Camel vb.). olmasa ne yapardık hiç bilmiyorum. 70’lerdeki ruh tüm gruplara ilham verdi, önlerini açtı. Mihenk taşı oldular, devrim yaratıp çığır açtılar. İyi ki varlar.

Konser bitti, bis için geri geldiler. Bitti ama bitemedi. Sahneden ayrılamadılar. Pena, baget dağıttılar. Benim gözüm Bernie’nin mor pantolununda kaldı 🙂

Bu da merak edenler için info olsun Biletix’in sitesinden:

İngiliz Heavy Metalinin efsane grubu Uriah Heep Zorlu PSM’de!

İsmini Charles Dickens’in 1850 tarihli David Copperfield adlı romanında yer alan parazit avukattan alan Uriah Heep; “Easy Livin’,” “The Wizard,” “Sweet Lorraine,” “Lady in Black,” and “Stealin” gibi şarkılar ile dönemdaşları Led Zeppelin, Black Sabbath ve Deep Purple gibi Birleşik Krallık’ın canlı ve hard rock/heavy metal sahnesinin eksenini belirledi. 1969 yılında vokalist David Byron ve gitarist Mick Box tarafından kurulan grup, takip eden kırk yıl boyunca 40 milyondan fazla albüm sattı.