Karlovy Vary

Bayan Arıza tarafından 8 - Şubat - 2011 tarihinde yazıldı.

Karlovy Vary

Çek Cumhuriyeti'nin şifalı sularıyla meşhur sakin bir şehri Karlovy Vary. Almanca "Karslbad" diyorlar.

Günlük şehir turları ile 2,5 saat kadar süren bir yolculukla Prag'tan kolayca bu güzel şehire ulaşabilirsiniz. Otoyoldan giderken yol sola kıvrılıyor ve döne döne şehire iniyorsunuz. Karşınıza muhteşem güzellikle, rengârenk bir şehir çıkıyor. Çek Cumhuriyeti'nin Bohemya adı verilen bölgesinde yer alıyor.

Atatürk, tedavi için bu şehre gelmiş; girişte Atatürk'ün kaldığı oteli görebilirsiniz. Zira otelin kapısında KEMAL ATATÜRK yazıyor.

Tepla nehri şehrin ortasından geçiyor ve iki yakasındaki rengârenk binalar şehri süslüyor. Nehri izleyerek devam ettiğinizde şehrin merkezinde kaplıca sularının ana kaynağına ulaşabilirsiniz, hatta içebilirsiniz de. Bunun için porselen kupaları var, bunları da hediyelik eşya satan mağazalardan alabilirsiniz. Herkesin, porselen kupalarla şifalı sulardan içtiğini görebilirsiniz. Birçok hastalığa iyi gelen bu suyu merak ettiğim için ben de denedim ama tadı gerçekten berbattı.

Daha önce Prag'ta tadına baktığım Çek'lerin geleneksel içkisi Becherovka'nın kocaman bir maketi vardı. Aslında maket dediğime bakmayın; şişe şeklinde bir satış bankosuydu. "İyi ki içkimi Prag'tan almamışım" diye şükretmiştim Becherovka'nın Karlovy Vary'daki satış fiyatını duyunca. Hemen bir litrelik aldım, aklınızda olsun, oradaki fiyatlar başkente göre biraz daha uygun. Bu meşhur içkinin içimi gerçekten zor, çok sert bir içki zira. Tarçın kokuyor, kekremsi, biraz da karanfil tadı var içinde. Yemeklerden önce iştah açıcı olarak veriyorlarmış.

Ayrıca bir de kâğıt helvası meşhur. Bir sürü çeşidi var, ancak sıcak yiyorsunuz bunu, ısıtıp öyle veriyorlar. Fakat çok ince bir helva. Vanilyalısını yedim ve de beğendim ama bizdeki kâğıt helvaların yerini tutmaz açıkçası.

BATA ayakkabı mağazası var bir de. Hani yolunuz düşerse bunu da bilin diye söylüyorum. Fiyatların makul olduğu bir mağaza.

Prag'a göre çok sakin bir şehir, tam bir yaz şehri, bahar şehri. Çek Cumhriyeti'ne yolunuz düşerse, şehir kalabalığından uzaklaşıp, biraz kafa dinlemek isterseniz Karlovy Vary tam size göre.