Fringe

Bayan Arıza tarafından 18 - Şubat - 2011 tarihinde yazıldı.

Fringe

Fringe, Lost'un yapımcılarından J. J. Abrams ile Alex Kurtzman ve Roberto Orci'nin yarattığı bir dizidir. Dizi, aynen X-Files gibi temelde gizemli olayları çözen bir ekibin maceralarını anlatmaktadır. Ekip dediğime de bakmayın! Ekibimiz, FBI'ın "Ülke Güvenliği" adı verilen bir koludur.

Dizi 2008 yılından beri Amerika'nın Fox kanalında yayınlanmakta olup, şu anda üçüncü sezonla yayın hayatına devam etmektedir.

Dizi, ilk sezonda daha çok her bölümde çözülen gizemli olayları ele alsa da, özellikle ikinci sezondan sonra paralel evren olayına sardırmıştır. 

fringe

Esas kızımız Olivia Dunham, çılgın bir doktor ve bilim adamı olan Walter Bishop ve doktorun paralel evrenden gelen oğlu Peter, maceradan maceraya koşmaktadır.

Dizideki diğer karakterlerin hepsi de iyi seçilmişler. Örneğin, Phillip Broyles, birimin yöneticisi, son derece soğukkanlı, ekibini her daim koruyan kollayan mükemmel bir yönetici. Astrid Farnsworth ise Walter ve Olivia'nın asistanı olup, Walter'ın sağ koludur.

Doktor Bishop vakt-i zamanında bir grup çocuğa deneyler yapılmış (Cortexiphan) ve bu çocuklar da diğer evrenden gelen varlıkları daha parlak görebilme yeteneği kazanmışlardır. Bu çocuklardan biri de Olivia Dunham'dır. Peter ise diğer evrenden gelen Peter'dır. Çünkü bizim dünyamızdaki Peter ölmüş ve çılgın bilim adamı olan babası Walter paralel evrene geçerek oradaki Peter'i bizim dünyamıza getirmiştir. Dizide çok fazla olay var. Örneğin, Massive Dynamic ya da William Bell. Hayır! Daha fazla spoiler vermek istemiyorum. Eğer bilim kurgu seviyorsanız, gizemli olayları merak ediyorsanız, kaliteli bir yapım izlemek istiyorsanız Fringe'i tavsiye ederim.