Film: Downsizing

Bayan Arıza tarafından 20 - Kasım - 2019 tarihinde yazıldı.

Yine Netflix’te izlediğim filmlerden biri. Daha çok dizi izlediğimden filmleri boşlamıştım. Merak ettiğim için izledim. Ezelden beridir küçülme, küçük insanlar ilgimi çekmiştir. Küçükken Nils ve Uçan Kaz vardı, çok severdim mesela Nils’i.

Neyse efenim gelelim filme, ismi Downsizing. “Küçülen Hayatlar” diye çevirmişler. Alexander Payne ve Jim Taylor’ın yazdığı ve Matt Damon, Christoph Waltz, Hong Chau ve Kristen Wiig’in oynadığı Alexander Payne’in yönettiği 2017 yapımı bir film. Biraz bilim kurgu, biraz dram olmuş. Matt Damon’ın sanırım oynamadığı bir tarz kalmadı. O kadar çok filmi var ki…Her yerde karşımıza çıkıyor.

Film aslında konusu itibariyle, verdiği mesajlar itibariyle çok güzel. Ancak film olarak çok geçiştirilmiş. Belki dizi olabilirdi. Filmi şahane bulamasam da konusunu beğendim. Daha iyi işlenebilirdi. Kesinlikle daha iyi bir film çıkabilirdi bu senaryodan.

Filmde esas oğlan Paul yani Matt Damon evli ve maddi durumları da kötü. Karısı bundan şikayetçi filan. Kredileri de onaylanmayınca bayaa sıkıntıdalar.

Dünyanın başka bir yerinde Norveç’li bilim insanları yeni keşif yapıyorlar ve insanları küçültmenin bir yolunu buluyorlar. Küçülen insanların yaşadığı hayat daha cazip. Çünkü ellerindeki mal varlığı ile küçülürlerse orada milyarder oluyorlar ve lüks bir hayat yaşıyorlar filan. Dünyanın henüz %3’ü küçülmeyi tercih etmiş durumda. Paul da biraz da merak ediyor aslında. Karısı ile “daha rahat bir hayat yaşarız” düşüncesiyle bu işlemi yaptırmaya karar veriyorlar ama bu geri dönülmez bir yol. Belli işlemlerden geçiyorlar ve 8 saat sonrası küçülmüş halleri ile dinlenme odasında buluşmak üzere sözleşiyorlar. Paul, gözlerini açtığında karısını yanında bulamıyor ve karısı bu işten vazgeçiyor. O’nu ekiyor ve Paul’a kazık atıyor resmen.

Paul küçük insan olarak kendini lüks bir hayatın içinde buluyor. Bir komşusu var ki pek güzel oynayan Christoph Waltz kendisi. Derken bir Vietnam’lı abla Hong Chau filme dahil oluyor (olmasaymış daha iyiymiş). Paul, onun peşine takılıp o küçülmüş olan dünyada kendilerini insanlara yardım etmeye adıyorlar. Çünkü yardıma muhtaç ve hasta olan bir sürü insan var. Neticede aynı bu dünya gibi aslında, kapitalizm orada da var. O küçülen dünyada da zenginler ve fakirler var.

Derken Norveç’e gitmeye karar veriyorlar. Bu keşfi yapan bilim insanlarıyla tanışıyorlar filan. Filmi daha fazla anlatmak istemiyorum. Konusu güzel ama yine de çok iyi bir film olmamış. Vieatnam’lı abla filmde olmasaymış, o çatlak sesli abla yerine başka biri olsaymış. Sanki daha mı iyi olurdu. Evet! 🙂

Neyse pişman mıyım? Değilim! Sonuna dek merakla izledim. Farklı bir film olmuş neticede. Vakit geçirmek için izlenebilir.