Film: A Man Called Ove

Bayan Arıza tarafından 5 - Ağustos - 2020 tarihinde yazıldı.

Kanallar arasında dolaşırken tamamen tesadüfen rastladım.  2015 İsveç yapımı güzel bir İskandinav filmi. Filmin hüzünlü bir hikayesi var evet ama verdiği mesaj, hissettirdiği duygular çok pozitif. İçinizi ısıtacak leziz ötesi bir film. 

Film Hannes Holm tarafından yönetildi; Fredrik Backman’ın aynı adlı 2012 kitabından uyarlanmış.  Esas adam Ove rolünde başrolde Rolf Lassgård var. Film, 2016’da 51. Guldbagge Ödülleri’nde altı ödül için aday gösterildi.

“Ove” adında huysuz bir ihtiyarın trajikomik hayat hikayesi anlatılıyor. Ove, karısı öldükten sonra intihar etmeye çalışıyor. Fakat her kendini öldürmeye çalışması sırasında ise geçmişine gidiyor ve asla kendini öldürmeyi başaramıyor:)

İşte bu geçmişe gittiği sahnelerde Ove abimizin hikayesini de öğrenmiş oluyoruz. Kendisi çok küçükken annesi ölüyor. Babası ona bakmaya çalışıyor ve babası bildiği her şeyi ona öğretiyor, arabalarla ve trenlerle ilgili şeyler daha çok. Ove tutuk bir çocuk. Çok iyi niyetli ve dürüst. Genç yaşta babasını da kaybedince iyice bunalıma düşüyor. Derken trende sophia ile tanışıp o’na aşık oluyor. Evleniyorlar. Eşi üniversitede öğretmenlik okuyor son sınıfta. Sophia hamile kalınca tatile çıkıyorlar. İspanya dönüşünde otobüs kaza yapıyor ve sophia felçli kalıyor. Ancak yılmıyor, sürekli çalışıyor. Ove da ona yardımcı alıyor.. engelleri aşıyor Ve sonunda öğretmen olmayı başarıyor, çok güzel öğrenciler yetiştiriyor. fakat bir süre sonra kanserden vefat edip ölüyor

Ove ise onsuz yaşamaya çalışıyor ama iyice huysuzlaşıyor. Yaşadığı yerde sitenin yönetiminden sorumlu. Orada kalan bir aile var İki tane kızları var, kadın İranlı eşi İsveçli. Ove ile bu İranlı kadın arasında bir dostluk doğuyor ve o biraz yumuşuyor. Hikayesini anlatıyor.

Derken film bu minvalde ilerliyor. Çok beğendim. İçim mutlulukla doldu. Şahane bir iş çıkarmışlar.