Dresden

Bayan Arıza tarafından 12 - Şubat - 2011 tarihinde yazıldı.

Dresden

Almanya'nın güneydoğusunda yer alan Dresden, Saksonya eyaletinin başkentidir. Şehrin geçmişi 800 yıldan da eskidir, yıllar boyu kraliyet şehri olarak anılan Dresden şimdilerde "Üniversite şehri" sayılıyor.

Elbe nehri kıyısında gezmek bir ömre bedeldir. Nehrin manzarası da harikadır.

Görülecek çok fazla tarihi eser mevcuttur bu güzel şehirde, Semperoper Opera Binası, Frauenkirche Kilisesi, Grünes Gewölbe ile şehrin her köşesinde dağılmış olan sergi salonları ve müzeler ziyaret edilmelidir.

Opera ve orkestralar dünya sıralamasında önemli bir yerdedir, özellikle de senfoni ve barok orkestraları Dünya’nın en iyileri aralarında sayılmaktadır.

Üniversite şehri olmasından kelli, çok sayıda bar, cafe ve eğlence mekânı mevcut olan şehirde bisiklet bolca kullanılmakta, öğrenciler okullarına bisikletle gidip gelmektedir. Elbe nehri kıyısında da bisiklet yolları vardır, kampüs girişlerinde yanyana dizili bir sürü bisiklet görebilirsiniz.

Ayrıca, öğrencilerin çok fazla olmasının da etkisiyle şehirde türlü sanat aktiviteleri mevcuttur; festival, etkinlik ve konserler de bolca gerçekleşmektedir.

Bir de yılbaşı zamanında şehrin merkezinde bizim panayırlarımıza benzeyen bir pazar kuruyorlar, her taraf kırmızıya bürünüyor. Bu geleneksel pazar 570 yıldır kuruluyor ve sadece Almanlar değil, diğer milletlerden insanlar da bu pazara geliyor.

Sokakları geniş ve temiz, manzarası müthiş, görülmesi gereken şehirlerden biridir Dresden. Almanya'ya yolunuz düşerse mutlaka uğrayın.