Dizi: Wanted

Bayan Arıza tarafından 22 - Ekim - 2020 tarihinde yazıldı.

Soluk soluğa izlediğim ve tek kelime ile bayıldığım bir Netflix dizisi daha oldu. Kaç bölüm olursa olsun yine izlerdim, hiç sıkılmadım, keyifle izledim. Son derece zekice kurgulanmış, sürükleyici olduğu gibi, bir o kadar da duygusal bir polisiye.

3 sezon, her sezon 6 bölüm. Ama 6 bölüm hep dolu dolu geçti. İlk sezon 2016 yılında çekilmiş. 3. ve son sezon 2018’de çekilmiş. Birkaç sezon daha olsa izlerdim:) Dizinin bölümleri 40-50 dakika arasında değişiyor.

Bir Avustralya dizisi ama, tek bir mekan yerine bir sürü farklı mekan ve ülkede çekilmiş dizimiz; Tayland, Yeni Zelanda ve Avustralya’nın değişik bölgelerinde hep bir koşturmaca içinde geçiyor mevzular. Bol bol bakir topraklar, yeşillik, muhteşem doğa manzaraları ve yukarıdan kamera çekimleri içinde izledik diziyi.

Dizinin adı “Wanted”. Adı üzerinde hep bir arama, kovalamaca söz konusu.

Biri orta yaşlı, biri genç iki kadının otobüs durağında suça karışmaları ile başlıyor dizi. Tamamen tesadüfen orada bulunan, işlerinden çıkan ve eve gitmek için aynı durakta otobüs bekleyen 2 kadın birdenbire üzerlerine gelen bir araba ve vurulan bir adam ile karşılaşıyor. Kirli polisler, geçmişte yaşanan başka suçlar, takip, kovalamaca derken bir sürü mevzu var dizide.

Dizide orta yaşlı hatun Lola’yı Rebecca Gibney, daha genç olan Chelsea’yi de Geraldine Hakewill canlandırıyor. Lola biraz daha cesur, Chelsea ise naif bir karakter.

Başka yan oyuncular da başarılı. Örneğin, davayı araştıran istekli ve iyi polis olan Josh Levine’i Stephen Peacocke canlandırıyor. Polis rolünde de gayet başarılı. Tipik bir Avustralya’lı.

Başroldeki Rebacca Gibney aynı zamanda Richard Bell ile beraber dizinin de yaratıcısı. Bol bol Avustralya ve Yeni Zelanda aksanı duymak da iyi geldi.

Bu sürükleyici ve iyi polisiye diziyi bu türü sevenlerin kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum.