Dizi: Valeria

Bayan Arıza tarafından 22 - Mayıs - 2020 tarihinde yazıldı.

Bir Netflix dizisinin daha sonuna geldik. Türkiye’de Top 10’da olduğu için bir bakayım dedim. Gözüme çarpıyordu ama jeneriği beni cezbetmemişti. Velhasıl kelam bitiriverdim 8 bölümü. Dizinin yaratıcısı María López Castaño.

Son dönemde o kadar çok İspanyol dizisi izledim ki; Las Chicas del Cable ile başladım; sonra La Casa de Papel, Elite geldi. Neticede İspanyolları ve İspanyolcayı sevdiğimi anladım. Hatta birkaç kelime bile öğrendim:) O tuhaf dilleri, neşeli halleri, renkli giyinişleri, heyecanları, mimik ve jestleri ile sevdiğim bir millet oldu bu İspanyollar. Ayrıca bizzat tanıdığım ve görüşüp sevdiğim 3 tane İspanyol arkadaşım da var ki dünya iyisi ve sıcak kanlısı. Süper hiper insanlar.

Efenim dizimizde Valeria (Diane Gomez) adında (arkadaşlarının “Val” dedikleri) şeker bir esas kızımız var. Kendisi yazar olmayı kafasına koymuş. Yayın evlerinden “evet iyi yazıyorsun ama al sana red” cevaplarından sonra da yılmıyor ve yazmaya devam ediyor. Adrian (İbrahim Al Shami) adında bir kocası var (ki çok yakışıklı yaw, yani tam da beğendiğim kategoriden diyelim), bu tatlı kocası da fotoğrafçı. 6 yıllık evliler ve zamanla aralarındaki aşk da biraz azalmış, yani beraber mutlu olamadıklarını fark etmişler.

Val’in 3 tane kankası var; Carmen (Paula Malia), Lola (Silma Lopez) ve Nerea (Teresa Riott). Bu dört hatun her şeylerini birbirleri ile paylaşıyorlar. Sıkı dostlar. Biri başka birinin metresi tadında coşkulu bir hatun, biri lezbiyen ama ailesine söylemekte zorlanıyor, biri de reklam ajansında çalışıyor ve oradan bir çocuğa kesik. Bu dördünün kendi aralarındaki muhabbetleri ve hepsinin hayatından kesitlerle dizimiz şeker tadında devam ediyor.

Val’in kankalarından Carmen, Victor (Maxi Iglesias) ile Val’i tanıştırıyor. Val ile Victor arasında bir çekim oluyor. Gizli bir aşk gibi bir şey yaşıyorlar. Mesajlaşmalar, bakışmalar, konuşmalar derken Val’in mutsuz evlilik hayatı da işin içine girince kafası karışıyor. Vicdan yapıyor bazen. Sonuçta olay farklı boyutlarda gelişiyor.

Dizi süper mi? Değil! Klişe mevzular mı? Evet! Ama yine de pandemide gitti. Kötü değil. Vasat da demek haksızlık olur.

Çıtır çerez güzel bir dizi olmuş. Renkler, müzikler, kızların muhabbetleri derken izledim gitti. İyi seyirler.