Dizi: Unbelievable

Bayan Arıza tarafından 27 - Eylül - 2019 tarihinde yazıldı.

Mükemmel oyunculuklar. Kahraman kadınlar. Şahane dizi. Tek kelimeyle bayıldım. Kadın polislere bittim. Özellikle Toni Collette bir yana Merritt Wever beni benden aldı. Şahane oynuyor. Esas kızımız Kaitlyn Dever da adeta rolü yaşamış.

Diziyi Susannah Grant yaratmış, yazmış, çekmiş.

Spoiler olabilir bundan sonrası.

8 bölümlük Netflix dizisi. Konusu, Washington ve Colorado’da bir dizi tecavüz hakkında. Genç bir kadının tecavüze uğradığına dair yalan söylemekle suçlanmasından yıllar sonra iki kadın dedektif benzer saldırıları araştırır. Derken olayların farklı eyalet ve yerlerde de gerçekleştiğini öğrenirler.

Esas kızımız dizideki ismi ile Marie olayı yaşayan bir kurban. Dizi O’nun öyküsü ile başlıyor. Hatun, yaşadıklarını paylaşıyor. O kadar duygusal, kırılgan ve naif bir kız ki polis adeta bunu yaşanmamış sayıyor ve kız sırf bu kötülükle uğraşmamak için şikayetini geri çekiyor, polis de bunu asılsız bir ihbar yapılmış gibi kabul ediyor. Derken insanlar, arkadaşları, terapistleri O’nu dışlıyor. Zaten 3 yaşından beri ailesi yok, koruyucu ailelerin yanında kalıyor. Kimseye kendini anlatamıyor. Bir de üstüne üstlük polis teşkilatı kıza “bizi oyaladın ve yanlış yere beyanda bulundun” diye dava açıyor. Kız çaresiz, intiharın eşiğinden dönüyor.

Tam bu esnada bu tecavüzü gerçekleştiren şerefsiz, Colorado’da Dedektif Karen Duvall’ın ilgisini çekiyor. Çünkü orada da bir vak’a yaşanıyor. Kadın, eşi ile davayı paylaşınca -ki eşi de polis teşkilatında- kendi teşkilatında da buna benzer bir dava olduğunu söylüyor. Böylece Karen bir başka kadın dedektif olan Grace Rasmussen’a ulaşıyor.

Yaşanan olayın gidişatına bakınca failin aynı kişi olduğunu ve seri tecavüzcü olduğunu anlıyorlar. Aylarca uğraşıyorlar, çok çaba sarfediyorlar, bu işe tüm zamanlarını ayırıyorlar ve sonunda kişiyi buluyorlar.

Bizim baştaki naif kızımızdan ise hâlâ haberleri yok. Adam her tecavüz sonrası kurbanların fotoğrafını çekiyor. Fotoğrafta Marie’yi görünce onların elindeki kurbanlardan biri olmadığını anlayıp, olayı sorgulayan polise ulaşıyorlar. Polis fotoğrafı görünce şok oluyor çünkü “o kız bizi kandırmıştı biz de ona dava açtık” filan diyor ama fena sıçmış durumda.

Kız ise sonunda pısırıklığı bir kenara bırakıp avukat tutuyor. Çünkü belediye “bizi oyaladın” diyor ve kızı mahkemeye çağırıp 500dolar da ceza kesiyor. Kızı bu söylentilerden dolayı işten attıkları için zaten zor durumda. Zorunlu terapiye giderken oradaki psikiyatr kızın önünü görmesini sağlıyor aslında. Devlet avukatına gidip belediyeye dava açmak için başka bir avukat bulmasını istiyor. Bu arada o polis Marie’ye gidip vicdan yapıyor.

Sonunda belediye 150 bin dolar belediye kıza ödeme yapıyor. Kız da parayı alıp hayatından bu olayı silmeye çalışıyor. Adam da hapise giriyor, ömür boyu. Diğer kurbanlar da mahkemede adama 2 çift laf ediyor filan.

Dizi çok etkiledi beni. Kadın polislere hayran oldum. Gerçek olaylardan esinlenildi. Bu türü sevenlere tavsiye ediyorum.