Dizi: Şahsiyet

Bayan Arıza tarafından 7 - Aralık - 2019 tarihinde yazıldı.

Gelmiş geçmiş en iyi Türk dizisi diyebilirim. Büyük bir iddia ama şahsi fikrim istisnasız bu şekilde. Haluk Bilginer Emmy Ödülünü kapınca merak ettim, nasıl olur da uluslararası bir platformda bir Türk oyuncu ödül alır? Üstelik televizyon kanalında da yayınlanmamış, puhu TV adında internet üzerinden yayın yapan bir kanalda yayınlanıyor 12 bölüm olarak. İşte bu heyecanla ve daha önce Netflix’te izlediğim “Masum” dizisinin de çok başarılı olduğunu bildiğimden merakla izledim Şahsiyet dizisini.

Yönetmen Onur Saylak. Senaryo ise pek sevdiğim Hakan Günday’a ait. Başroldeki Haluk Bilginer -Allah’ım bu nasıl bir oyunculuktur- Agâh Beyoğlu adında 65 yaşında, emekli bir adliye memurunu canlandırıyor. Canlandırmak demeyelim aslında, rolü yaşamak diyelim onun adına. Muhteşem bir oyunculuk. Kendisine zaten saygım sonsuz idi. Bu rol ile daha da perçinlendi.

Cansu Dere polis Nevra’yı canladırıyor. Annesi rolünde Müjde Ar, sevgilisi “Ateş” rolünde Metin Akdülger var. Hümeyra da öldürülen hakimin karısı Feza Yurtgil rolünde resmen konuşturuyor. Daha önce hiçbir filmini/dizisini izlemediğim Necip Memili de harika oynuyor, başkomiser Tolga’yı canlandırıyor. Şebnem Bozoklu, Agâh Beyoğlu’nun kızı “Zuhal” rolünde. Çok fazla tiyatro kökenli usta oyuncular mevcut dizide. Hepsi de dört dörtlük oyunculuk sergilemiş.

Görüntüler, çekim kalitesi, kıyafetler, seçilen mekânlar-evler-eşyalar, İstanbul ve Kambura (Gölyazı) manzaraları, mizansen her şey ince düşünmüş, hiçbir detay atlanmamış ve üstünkörü yapılmamış, özenle planlanmış her şey.

Herkesin izlemesi gerektiğini düşünüyorum bu diziyi. O kadar çok konuya parmak basıyor ki aslında, hak-hukuk-adalet nerede diye sorguluyor insan. Yozlaşmış polisler, hakimler, gazeteciler, siyasiler, intiharlar, küçük yerde yaşamanın zorlukları…

Kadınların kurban edilmesi ve olayların nasıl sinsice örtbas edilmesi, toplu tecavüzler, çocuk gelinler…unutulan geçmiş, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı, kişinin içinde sakladıklarının nasıl olup da gün yüzüne çıkabilmesi…

Gelmiş geçmiş en güzel Türk yapım, keşke bitmese dediğim, bir an bile sıkılmadığım, kimi yerinde ağladığım muhteşem yapım. Bu projede emeği geçen herkesin ruhuna sağlık.

Mutlaka izleyiniz!