Dizi: Ragnarok

Bayan Arıza tarafından 10 - Şubat - 2020 tarihinde yazıldı.

Netflix sağolsun. Bize güzel manzaralı İskandinav dizileri sunuyor. Forbrydelsen, Bron, The Rain, Quicksand, Deadwind, Borderliner, Lilyhammer ilk aklıma gelenler. Norveç, İsveç, Danimarka, Finlandiya seviyoruz buraları:) Bölüm sayısı da fazla olmayınca İstanbul trafiğinde 2 güne bitiveriyor bu güzel diziler.

Son favorim bir Norveç dizisi. İsmi Ragnarok. Fantastik ama günlük hayata uyarlandığı için sıkmıyor. Ragnarok için Norveç mitolojisinden beslenen bir gençlik dizisi diyebiliriz. Hayalî küçük bir Norveç kasabasnda geçiyor dizi (5 bin nüfusu olan Odda isimli bir kasabada çekilmiş dizi). Zaten manzaralar o kadar güzel ki; iç çeke çeke izliyor insan. Fiyortlarına kurban olduğum:)

Dizimiz 6 bölüm. Yaratıcısı Adam Price. Dizi; çevre kirliliği, doğayı koruma, dünyanın sonu, iklim değişiklikleri, buzulların erimesi gibi konular üzerinden ilerliyor. Dizide esas çocuk Magne’yi -yani Thor olacak arkadaş diyelim- David Stakston canlandırıyor. Erkek kardeşi “Laurits” rolünde Jonas Strand Gravli var. “Fjor” karakterini Herman Tømmeraas, kızkardeşi “Saxa”yı Theresa Frostad Eggesbø canlandırıyor. Kötü adamımız Gísli Örn Garðarsson ise “Vidar” rolünde. Yani Norveç mitolojine göre devlerden biri. Binlerce yıldır dünyada yaşayan kötülerden biri.

Diziden biraz bahsedecek olursak;
Magne, kardeşi ve annesi ile beraber Edda kasabasına geliyor. Annesi Jutul Industries’te iş buluyor (Aklıma Norveç boyaları Jotun geldi hep). Bunların sahibi de dizimizin kötü karakterleri diyelim. Anne, baba ve 2 teenager’dan oluşan -sözde- aile.

Tam kasabaya girerken yaşlı bi adam yolun ortasında kalıyor tekerlekli sandalyesi ile. Magne gidip adama yardım ediyor. Markette çalışan ve sürekli sigara içen yaşlı teyze buna gidip dokunuyor, büyü gibi bir şey yapıyor. Bizimki tabii bunu çok sonra fark ediyor. 1500 metre uzağa çekic fırlatınca anlıyor ki baya bi güçlenmiş.

Edda Lisesi’ne başlayınca çevreci bir kız olan Hilde (Kornelia Eline Skogseth) ile tanışıyor ve iyi arkadaş oluyorlar. Bu kız kendini dünyayı korumaya adamış ve Jutul Industries’in çevreyi kirlettiğini hatta içme sularına zehirli atık karıştırdığından şüpheleniyor. Youtube kanalı var. Çevre konularında son derece duyarlı.

Kötü karakterlerin annesi de okulun Müdiresi, 2 teenager da bu okulda okuyor.

Dizimizin en kötü adamı Vidar maalesef kızı öldürüyor. Çünkü kız atıkların olduğu gizli mağarayı buluyor.  Kimse öğrenmesin diye Vidar kızı öldürüyor. Buna da güya yamaç paraşütü yaparken öldü imajı veriyor. Polis de çok üzerine gitmiyor. Rüzgar vardı, fırtına vardı diyerek konunun üzeri kapatılıyor.

Magne durumdan şüphelenip olayları çözmeye çalışıyor. Bu arada güçlerini iyice fark ediyor. Vidar’ın Hilde’yi öldürdüğünü anlıyor.

Dizi, iyi ile kötünün savaşı diyelim. Ragnarök, Norveç mitolojisinde zaten var. Çok da şeyedip büyüsü bozulsun istemiyorum. Çok süper mi? Değil! İzlenir mi? Evet! Norveç’in doğal güzellikleri, ana karakterin soğuk duruşu ve kulağa şiir gibi gelen Norveçce için bile izlenir.