Dizi: Quicksand (Bataklık)

Bayan Arıza tarafından 10 - Nisan - 2019 tarihinde yazıldı.

Harika bir İsveç polisiye-suç dizisi izledim. Netflix’te yine gözümüze soka soka reklamını yapıyorlardı “Bataklık” diye. Nasıl bir şey acaba derken 6 bölümü hatim ettim 🙂 Malin Persson Giolito‘nun orijinal adı “Störst av allt” olan “Quicksand” adlı suç romanından uyarlanmış olan 6 bölümlük bir dizi.

1.bölüm şahane başlıyor zaten. Lise öğrencisi olan Maja ((Hanna Ardéhn), kan revan içinde buluyor kendini. Okulda yaşanan trajedi ile bağlıyor sizi koltuğa. Derken olay yerine polisler geliyor. Kız oradan götürülüyor. Dedektif sorgusu başlıyor. Bizim hapishane sandığımız şey medeniyet ülkeleri olan İskandinavya’da yok tabii. Mahkemeler ve sorgulanmalar devam ederken daha Maja bu süreci daha insanî bir hapishanede bekliyor.

Fakat bir de esas oğlan var, esas kızın erkek arkadaşı Sebastian (Felix Sandman). Olaylar flashback’lerle anlatılıyor. Kurgu güzel, renkler güzel, donukluk güzel. Kız da Nurgül Yeşilçay’ın gençliği:)

Mahkeme sahneleri çok zekice. Kızı savunan avukat süper!

Olaylar öyle güzel işlenmiş ki, okuldaki cinayetleri kim işlemiş, olaylar nasıl gerçekleşmiş, buna iten mevzular neymiş derken baştan sona güzel bir dizi izliyorsunuz işte. Ben hiç sıkılmadım izlerken. 6 bölüm olması da güzel. İngiliz suç dizileri gibi İskandinav suç ve polisiye dizileri de kısa ve tam da olması gerektiği yerde bitiveriyor.