Dizi: Pose

Bayan Arıza tarafından 5 - Şubat - 2019 tarihinde yazıldı.

Oyunculukların baştan sona mükemmel olduğu, 80’lerin ortalarında geçen ve gerçekten de bir LGBT dizisi olan POSE’a bayıldım. Çoğu yerde üzüldüm, şaştım, kimi yerde üzüntüden kimi yerde mutluluktan ağladım.

8 bölüm yetmedi, yetemedi. Neyse ki 2.sezon onayını almış dizi. Sabırsızlıkla bekliyorum. FX kanalında yayınlanan diziyi Netflix’te izledim.

80’lerde Amerika’da eşcinseller, yaşadıkları sorunlar ve daha çok da drag yaşantısını, annelik kavramını gözler önüne seren ve mükemmel işlere imza etmiş sevdiğimiz adam Ryan Murphy’nin dizisi. Hem yaratıcılık, hem yönetmenlik hem de senaristlik kendisine ait. Pose, ufak tefek kusurları barındırsa da gelmiş geçmiş en iyi işi olmuş kanımca.

Bol bol Trump’tan da bahsediliyor. Amerikan rüyasının hiç de göründüğü gibi olmadığı, uyuşturucu, kokain, müzik, dans ve o döneme ait -neredeyse- her şey olduğu gibi anlatılıyor.

Dizinin atmosferi, renkler, kıyafet, müzikler, saçlar her şey mükemmel. Adeta sizi o döneme götürüyor ve hiç çıkmak istemiyorsunuz o ışıltılı dünyanın içinden.

Dominique Jackson, Mj Rodriguez, Indya moore, pek sevdiğim Evan Peters, karısı rolünde Kate Mara, mükemmel oyunculuk çıkaran Billy Porter gibi isimler de dizide rol alıyor. Ayrıca bugüne dek gelmiş geçmiş en fazla sayıda transeksüel oyuncu kadrosuna sahip olan dizi. Mj Rodriguez başroldeki esas kızımız diyelim Blanca harika oynuyor. Rolü adeta yaşamış bence. Dominique Jackson ki dizideki adıyla Elekta da aynen. Sanırım 10 kadını bir araya getirsek bu kadar kadın olunmaz diyorum.

Dramaysa drama, müzikse müzik, danssa dans! Dizide benim aradığım her şey var. Keyifle kimi zaman da hüzünle izledim. 2.sezonu iple çekiyorum.

2019’da hangi ödüllere mi aday?

Altın Küre Drama Dalında En İyi Televizyon Dizisi Ödülü
Amerikan Senaryo Yazarları Birliği Televizyon Dalında En İyi Yeni Dizi Senaryosu Ödülü
Altın Küre Drama Dizilerinde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Billy Porter)
Bir Drama Dizisinde En İyi Erkek Oyuncu Dalında Eleştirmenlerin Seçimi TV Ödülü (Billy Porter)
GLAAD Medya En İyi Drama Dizisi Ödülü