Dizi: Messiah

Bayan Arıza tarafından 29 - Ocak - 2020 tarihinde yazıldı.

Netflix’te sürekli gözüme çarpıyordu. Sonunda izlemeye karar verdim. Think Pictures Inc., MGM TV ve de Industry Entertainment Partners’ın bir araya gelmesi ile ortaya çıkan dizinin ilk sezonu 10 bölüm. Bu ilk sezon 2018 yılında Amerika’da ve Ürdün’de çekilmiş.

Bir kere söylemeliyim ki başrol olarak seçilen Mehdi Dehbi tam isabet olmuş. Kendisi Fas asıllı Belçika’lı bir aktör. Londra’da tiyatro eğitimi almış. Tam anlamıyla mesih olabilecek fiziki özelliklere ve oyunculuğa sahip. Seçilen diğer oyuncular kendi yerel dillerinde konuştuğu için çok beğendim. Arapça, İbranice bol bol duyduk. Filistin kısmı mesela hep Arabic. Ne Müslümanlar kötülenmiş ne Hristiyanlar ne de Yahudiler. Sonuçta Amerikan dizisi, Müslümanlara çok sıcak bakmazlar. Bu dizide her şey farklı işlenmiş. Hz.İsa’nın bir gün dirilip Mesih olarak tekrar hayata geleceğine inanıyorlar. Dizinin öyküsü özgün gibi dursa da anlatılan çoğu şey hadislerde geçiyor.

Neticede Mesih bir gün Şam’da görünüyor ve insanlara bazı şeyler söylüyor. Bir grup insan peşine takılıyor ve müridleri oluyor. Derken Mesih denilen şahıs ortadan kayboluyor ve Amerika’da Texas’ta ortaya çıkıyor. Orada da Peder Felix aynen kutsal kitaplarda yazdığı gibi kiliseyi yakmaya hazırlanırken bir hortum çıkıyor. O kasabada her şey yerle bir oluyor, ayakta kalan tek şey kilise. Tüm insanlar sığınaklara sığınırken Mesih o karmaşanın ortasında öylece duruyor. Derken herkes bu mucize karşısında şaşkın, akın akın kasabaya geliyor insanlar. Sonrasında Washington’a doğru yola çıkıyor. İnsanlar da Mesih’in ve Peder Felix’in peşine takılıyor. Oldukça kalabalıklaşarak ilerliyorlar.

Tabii bütün bunlar olurken CIA ajanımız Eva (Havva) bunları araştırıyor, İsrail’de de Aviram var. Kendisi İbranice konuşan Almanya doğumlu Fransız bir aktör. Ancak Arapçayı da akıcı bir şekilde konuşuyor. Başroldeki Mehdi Dehbi de öyle. O da hem Arapça hem de İbranice konuşuyor.

Dizi hakkında spoiler vermek istemiyorum. Çok mevzu var. Ona inanan, inanmayan, medet uman, yalan söylediğini düşünen vb. Tüm bunlar olurken Mesih’e bağlanmış olan Felix’in kızı Rebecca var, Filistin’de de Jibril var (Cebrail). Onların da rolleri var bu olayda. Tam bu noktada diyorum ki 2.sezon mutlaka çekilmeli. Kimi zaman gerçek mi, şarlatan mı dedirtiyor insana ama sürükleyici bir dizi. Bir çırpıda bitirdim. Başroldeki Mehdi Dehbi olsun, diğer Arap ve İsrail’li oyuncular olsun hepsi hakkını vermiş, güzel oyunculuk ve dizi çıkmış ortaya. İzlemek lazım.

Dizideki bazı oyuncular:
Mehdi Dehbi – Al-Masih
Tomer Sisley – Aviram Dahan
Michelle Monaghan – Eva Geller
Sayyid El Alami – Jibril Medina
Fares Landoulsi – Samir
John Ortiz – Felix Iguero
Melinda Page Hamilton – Anna Iguero
Stefania LaVie Owen – Rebecca Iguero
Jane Adams – Miriam Keneally