Dizi: Glow

Bayan Arıza tarafından 17 - Eylül - 2019 tarihinde yazıldı.

3 sezonluk harika bir Neflix dizisi daha. İlk bölüm 23 Haziran 2017’de yayınlandı. Yazarlardan bazılarını tanıyoruz; mesela Jenji Kohan (Weeds’ten ve Orange is the New Black’ten tanıyoruz), Carly Mensch, Liz Flahive, Nick Jones. Netflix’te jeneriğini görünce merak ettim ve diziye başladım. Konuyu okuyunca çok ilgimi çekmedi aslında ama dönem dizisi olunca ve dönem dizilerini de (özellikle 80’ler) çok sevdiğim için başladım.

3.sezon 7.bölüme gelmişken bir şeyler yazma ihtiyacı hissettim. Öncelikle kıyafetler, müzik ve ortam harika. 80’lere gitmiş gibi oluyorsunuz.

Oyunculuklar da şahane. Başrol hep kadınlardan oluşuyor. Çünkü dizimizin konusu kadınların güreşmesi hakkında. Aslında GLOW, Liz Flahive ve Carly Mensch tarafından oluşturulan bir Amerikan komedi televizyon dizisi.

Dizi, 1980’lerin sendikalı kadınların profesyonel güreş devresinin (David McLane tarafından kurulan Muhteşem Güreş Bayanlar) kurgusallaştırılması etrafında dönüyor.

36-37 dakika her bölüm. Su gibi akıp gidiyor. Keyifle izletiyor kendini.

Prodüktör Bash ve yönetmenimiz Sam var; kadınların bir televizyon şovunda güreşmesi ile ilgili bir program yapmak istiyorlar. Seçme yapıyorlar ve bazı kadınlar seçiliyor. Çalışmaya başlıyorlar. Derken her kadının bir karakteri oluyor. İlk bölüm çekiliyor. Yayın saati değiştiriliyor, çok mücadele ediyorlar. Las Vegas’a davet ediliyorlar ve orada her gece canlı olarak yapılan bir şova dönüşüyor işte. Ama hepsi uzun ve çetrefilli bir süreç.

Oyunculardan bazıları:

Alison Brie (Ruth)
Betty Gilpin (Debbie Eagan)
Sydelle Noel (Cherry Bang)
Britney Young (Carmen Wade)
Marc Maron (Sam Sylvia)
Rebekka Johnson (Dawn)
Sunita Mani (Arthie)
Kate Nash (Rhonda)
Marianna Palka (Reggie)
Gayle Rankin (Sheila the She-Wolf)
Jackie Tohn (Melrose)
Ellen Wong (Jenny)
Kim Gatewood (Stacey)
Chris Lowell (Sebastian ‘Bash’ Howard)
Breeda Wool (Denise)
Geena Davis (Sandy Devereaux St. Clair)

Her kesimden ve yaştan birbirinden farklı kadınların hayat mücadelesi, hayatta kalma çabaları, yaşadıkları her şey bu dizide.

Ben çok sevdim. İyi ki konusuna aldanıp vazgeçmemişim. İyi seyirler.