Dizi: Freud

Bayan Arıza tarafından 14 - Mayıs - 2020 tarihinde yazıldı.

İçime fenalıklar getiren bir dizi oldu. Bitirene dek kendimle cebelleştim durdum. Dark’tan dolayı tamam Alman dizilerine alıştık. Ama Freud beni resmen çok yordu. Avusturya-Almanya-Macaristan ve o karanlık atmosfer derken karıştı iyice her şey.

Bu Netflix dizisinde Sigmund Freud’un hikayesi anlatılırken, esrarengiz durumlar da işin içine giriyor. Polisiye, suç, gizem, karanlık ve mistik güçler, hipnoz, büyü filan olaylar derken sarpa sarıyor.

Yönetmenliğini Marvin Kren’in yaptığı dizide Freud’u Robert Finster canlandırırken Fleur Salomé’yi ise İsviçre’li Ella Rumpf canlandırıyor. Robert Finster Avusturya’lı bir aktör; kendisini hiç tanımıyorum. Rolde başarılı buldum kendisini. Daha önce hiçbir dizi, film vb. izlemişliğim yok. Donuk ve mat bir adam.

Dizimiz 19.yüzyıl Viyana’sına götürüyor bizi. 8 bölümlük çekilen dizi, Almanya-Avusturya ortak yapımı.

Freud, psikanaliz ile uğraşmakta, hipnoz yöntemi üzerine çalışmalar yapmakta. Ancak çalıştığı hastanede kendisini pek iplemiyorlar. Bu yöntemin başarılı olduğunu düşünmüyorlar. Hastaları daha kötü yöntem ve işkenceler ile tedavi(!) etmeye çalışıyorlar.

Tam bu noktada bir Macar bir ailemiz var. Esas kızımızın adı da Fleur. Kendisi, ailesi tarafından manipüle edilerek, devlet mevkilerinden önemli kişilere özel partilerde büyü vb. şeyler yapması için kullanılıyor. Fleur’ın yolu bir gün Freud ile kesişiyor. Freud tabii ki kızda farklı bir durum olduğunu da hissediyor.

Tuhaf olaylar silsilesi birbirini izlerken bir de müfettişimiz var, onun da sağlam bir yardımcısı. Şüpheli vak’aları ve ölümleri inceliyorlar. Zaten dizi de bir genç bir kızın vak’ası ile başlıyor.

Olaylar bizi başka noktalara sürüklüyor.

Dizi sanki biraz karışık olmuş, oradan buradan bir sürü konuya girmişler, daha uzun da çekebilirlerdi gibi geldi. Yani çok fazla polisiye, gizem, suç dizisi ya da filmi izlemişliğim, çok fazla bu konuda kitap okumuşluğum oldu ama her nedense bu dizi benim için bitirilemeyen bir Orhan Pamuk kitabı gibiydi:)

İzleyin, kendiniz karar verin. Elbette herkesin beğenisi farklı.