Dizi: Baby

Bayan Arıza tarafından 8 - Ekim - 2020 tarihinde yazıldı.

Sürekli gözüme çarpıyordu. Netflix’i her açışımda bu dizi karşıma çıkıyor, ben de boşveriyordum. Teenage dizisi diyerek es geçiyordum. 13 Reasons Why’ı ve Elite’i de izledikten sonra, bir de İtalyan yapımı olunca izlemeye ve bir şans vermeye karar verdim. Nitekim iyi de yapmışım. İlk sezon biraz yavan olsa da, ikinci sezon bir tık daha iyi idi. Üçüncü sezon bence en iyisi oldu. İtalyanlar ile İspanyollar boşuna benzetiliyor. Çok farklı insanlar.

Dizi evet teenage dizisi. Çok yakın arkadaş olan Chiara (Benedetta Porcaroli) ve Ludovica’nın (Alice Pagani) yaşadıkları üzerinden yeni jenerasyonun hayatlarına ışık tutuyor dizi.

Dizide özel okulda okuyan bir grup genç var. Bazılarının ekonomik durumu çok iyi, zengin çocukları diyelim. Bazıları da sorunlu ailelerden gelmekte, Ludo gibi. Ludo’nun annesi ve babası ayrılıyor, babası da okul için para vermiyor. Annesi ise parayı iyi kullanamayan ve kızının durumunu pek iplemeyen bir anne.

Okula sonradan gelen bir de esas oğlanımız Damiano (Riccardo Mandolini) var. Olgun bir genç. Sevdiklerine değer veren, özünde iyi bir çocuk. Annesi ölmüş, babası başka bir kadınla evli ki kendisi de okulun Beden Eğitimi öğretmeni. Elbet Onun da yaptığı bazı yanlışlar var.

Ludo daha kırılgan, Chiara da öyle değilmiş gibi görünse de O da duygusal bir karakter. Ludo’nun okulu için para gerektiğinden, annesi de ekonomiyi bilemediğinden bazı işlere kalkışıyorlar. Duygusal ve çabuk etkilenen bir kız Ludo. Yanlış insanlarla tanışıyorlar. Fiore adında bir karanlık adam aslında Ludo’ya aşık ama iki kızı da başka adamlarla buluşturmaktan da geri kalmıyor. Damiano da farkında olmadan bu işe dahil oluyor. Kızlar saçma sapan gizli bir dünyanın içine giriyorlar. Takma isimlerle yaşı büyük adamlarla buluşuyorlar.

Aynı zamanda okulda başka sorunlu olan çocuklar da var. Fabio (Brando Pacitto) adında bir gey arkadaşımız var ki babası okulun Müdürü. İyi bir arkadaş kendisi. Okulun zorbaları da var tabii olmazsa olmaz. Bir tanesi olan Niccolo (Lorenzo Zurzolo) başlangıçta kötü bir karakter olarak görünürken sonrasında daha farklı bir moda giriyor. Özünde O da yalnız ve mutsuz bir çocuk.

Diğer zorbalardan biri olan Brando da (Mirko Trovato) gey ama ailesi çok nüfuslu, babası çok baskı yaptığından durumunu saklıyor. Fabio ile arasında duygusallık olsa da etrafından saklamaya çalıştıkça daha da içine kapanıyor. Fabio’yu, diğer zorba arkadaşları ile tartaklayıp küçük düşürüyolar. Ama Fabio yoluna devam ediyor, babası ve arkadaşları sayesinde atlatıyor. Brando ise bu durumdan daha çok etkileniyor, kimliğini bu şekilde buluyor.

Chiara ve Ludo, farklı insanlar ve ortamlardan etkilenerek yaşı büyük insanlarla hoş olmayan ilişkiler yaşıyorlar. Başlangıçta eğlence gibi olan bu şey sonrasında resmen hem kendi hayatlarının hem de ailelerinin hayatlarının içine ediyor. Dibe sürüklenirken yakın arkadaşlarını da bu pisliğin içine götürüyorlar.

Ludo bir süre sonra kendini sıyırmayı başarsa da Chiara daha çok dibe batıyor. Bu arada polis olaya dahil oluyor, derken şantajlar filan derken maalesef tüm olaylar Ludo’nun üzerine kalıyor.

Chiara ise Ludo’nun bu işte yalnız olmadığını söyleyerek işin içine giriyor. Son sezon ise hesaplaşmalar ve mahkemeler ile geçiyor.

Tarz olarak bana hitap etmiyor, yaş olarak da haz almıyorum ama dizi farklı bir konuya parmak basarak şu anki gençlerin haline ışık tutmuş oldu. Tavsiye eder miyim? Bilmem! Ama İtalya görüntüleri eşliğinde ve İtalyanca dizi izlemek güzeldi.

Bir de dizi için seçilmiş müzikler harikaydı. Bir bölümde The Notwist çaldıklarını bile duydum. Çok sevdiğim bir Alman grubu olup, kendilerini canlı izlemişliğim bile vardır:)