Cem Kurtuluş’tan film kritiği: Factotum

Bayan Arıza tarafından 1 - Ağustos - 2012 tarihinde yazıldı.

UCUZ BIR YAŞAM, ÜÇÜNCÜ SINIF BIR İŞÇİ, TOPLUMSAL KURALLARDAN UZAK BIR ADAM

Film, Charles Bukowski’nin Factotum adlı romanından uyarlanmıştır.

3. sınıf bir işçi, sokaklarda sürten, barlara takılan, ailesiyle arası bozuk olan, kumar ve içkiyi bırakamayan, hipodromlara gitmeyi seven aynı zamanda kavgacı bir adam ve onun yaşam öyküsünü anlatıyor. Gittiği işlerde hep kovulan, iş sırasında içki içmeye kaçan, sigara tüttüren adam.

Film güzel ama kitaplardan okuduğumuz Chinaski daha yaşlı bir insan olmalıydı ancak "Matt Dillon" iyi iş çıkarmış.

Chinaski, barlara takılan bir tiptir. Jane ile tanışması da böyle olmuştur. Jane ile her gece birlikte olurlardı. Chinaski tam bir bacak hastasıydı. Sorunları olurdu kendisiyle, ama hatun onu bırakmak istemezdi. Kafası atardı bazen.

Bir gece Chinaski hatununu bırakıp gider. Başka hatunlarla yola devam etmeye kalkar, başka bir hatuna barda bir içki ısmarlar. Son parasını da o içkiye vermiş ve meteliksiz kalmıştır. Ama en azından kalacak bir yer bulmuştur. Bu durum fazla uzun sürmemiştir ve Jane’e geri dönmüştür. Ama Jane ile sorunları artar, aynı zamanda ayrılık kararı da alırlar. Jane, zengin bir herifle olmayı seçer. Chinaski ise tek kelimeyle kafayı yer.

Yazımı bitirmeden önce filmden bir alıntıyı paylaşmak gerek:

"Eğer deneyecekseniz sonuna kadar gidin, aksi takdirde hiç başlamayın bile bu kız arkadaşlarınızı, karılarınızı, akrabalarınızı, işlerinizi hatta aklınızı kaybetmek anlamına gelebilir. Üç veya dört gün yemek yememek, parktaki bankta donmak demek olabilir, hapse girmek küçük düşmek olabilir, maskara olmak ya da yalnızlık olabilir, yalnızlık bir lütuftur. Diğerleri ise sabrınızı sınar ne kadar çok yapmak istediğinizi anlamak için yaparsınız da, ret edilmeye ve en garip ihtimallere rağmen hayal edebileceğiniz her şeyden çok daha iyi olur. Eğer deneyecekseniz sonuna kadar gidin bu duygunun başka bir eşi yoktur, tanrılarla yalnız kalırsınız ve geceler ateşle alevlenirler, hayatınızı kusursuz kahkahaya doğru yaşarsınız, bu mevcut olan tek iyi savaştır."