Cem Kurtuluş’tan Albüm Kritiği: Cowboys From Hell

Bayan Arıza tarafından 28 - Aralık - 2014 tarihinde yazıldı.

90’lar…

Bir yandan dünyada grunge patlamıştı, bir yandan heavy metal’in dinamiklerinden Judas Priest “Painkiller”  gibi sikertici albümle sahalara geri dönüş yapmıştı, bir yandan da daha önceden kurulmuş gruplar albümlerini sıralamaya devam ediyordu. 1980’lerin sonunda Pantera’ya glam etiketi yapıştırılmasından sonra her şey karışmıştı, kendi özlerini bulması gerekiyordu.  1990’larda Pantera ortaya bir bomba attı, bu bombanın adı “Cowboys From Hell“  

Cehennemin kovboyları böylelikle 1990’ların başında metal camiasında herkesin fikrini değiştirmeyi başarmıştı. Öfke, nefret, hırs her biri bu adamlar da vardı.  Pantera 80’lerde 4 glam albümünden sonra Cowboys From Hell ile gerçek kimliğine büründü. Albüm, albüme ismini veren “Cowboys From Hell“ şarkısıyla açılıyor. 1990’larda  bu şarkı dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Sokakta,konserde, barda, her yerde bu şarkıyla karşılaşan insanlar vardı. Dipnot olarak Cowboys From Hell’in çalındığı Moskova konseri unutulmazlar arasında yerini almıştır.

“Cowboys From Hell“ de Phil Anselmo tayfası  “Durduğumuz yer ışıkların altı, kimse bize dokunamaz” diye sesleniyor.  Teksas sokaklarında dönen cepçilikler,  yağmalamalara cehennemden gelen kovboylar albüme isime verdikleriyle parçayla yanıt veriyor. Cowboys From Hell’i  vinnie paul’un trampete hiç vurmadan ritim tutmasıyla “Primal Concrete Sledge“ takip ediyor.

Phil paşamızın “Come  and with be with me“ sözleri kavgaya çağıran bir ses olarak beynimizde yer ediniyor.  Hayatlarımızda çifte standartlara dair sözler yer alıyor parçanın konusunda.

“Psycho Holiday“ makineli tüfeklerle kuşatılmışız hissi veren bir parça olarak karşımıza çıkıyor. Öfke, saldırganlık, nefret duygularını güçlü bir şekilde yansıtıyor. Dimebag Darrel’in şarkıyı ne derece etki yaptığını attığı sololarla bir kez daha anlıyoruz. Psikopat birinin sözlerine tanıklık ediyoruz bu şarkıyla, “ Bütün insanları memnun edemezsin “ sözünü barındırıyor.

“Heresy“ saldırgan yapısıyla, kabul edilmiş dini reddeden sözleriyle öne çıkıyor. “Cemetary Gates“, Hayata dair planlarımızda olanlar  şimdi çok gerçek dışı görünüyor cümlelerine yer veriyor, duygusallıkta da çığır açtığını söylemek yanlış olmaz.  Phil’in inişli çıkışlı tempoları parçanın gidişatını belirliyor.  

“Domination“ ile Moskova 1991 konseri akıllara gelir. Herkesin headbang yaptığı, anselmo ve tayfasının zirveye ulaştığı konser olarak kayıtlara geçmiştir. 

“Shattered“, Domination gibi etrafı dağıtma hissi uyandıran , sololarıyla baş döndüren parçaların başında geliyor. “Class With Reality“ gaz riflerle donatılmış parçalardan.   Hayatı sokaklarda geçen, huzursuz aile ortamı için küçük yaşta evden ayrılan Anselmo’nun izlerini taşıyor bu şarkı. Albümün en taşaklı parçalardan biri olma özelliğini “Medicine man“ taşıyor.

Şarkının başlarından itibaren masalvari bir hikaye anlatılıyor.  “Message in blood“ Anselmo dünyasındaki pis işlerle alakalı. “It’s a message in blood“ diye bağırdıkça öfkemizi durduramıyoruz.

Sonuç olarak; Cehennemin Kovboyları 80’li yıllarda çıkardığı 4 glam etiketli albümden sonra gerçek kimliğine “CFH“ ile döndü, 90’lara darbeyi bu şekilde vurdu.