Budapeşte

Bayan Arıza tarafından 8 - Şubat - 2011 tarihinde yazıldı.

Budapeşte

Macaristan'ın başkenti olan bu güzel şehir Tuna nehri kıyısına boylu boyunca kurulmuş rüya gibi bir şehir. Tuna nehri, bu güzel şehri Buda (batı) ve Peşte (doğu) olarak ikiye ayırıyor.

Buda'da daha çok tarihi binalar, görkemli evler, kiliseler bulunmakta; Peşte ise iş hayatının yoğun olarak yaşandığı şehrin merkezi sayılmakta.

Kaplıcalar diyarı olan bu güzide şehirde hamamlar da mevcut. Matthias Kilisesi, Arpad Köprüsü, Margit Adası, Buda Kalesi, Széchenyi Zincir Köprüsü'nü de mutlaka görmelisiniz. Ayrıca Macaristan Parlamento Binası'nın görüntüsü de muhteşemdir, bu bina o kadar büyüktür ki şaşıp kalabilirsiniz.

Bir de meşhur cadde var ki, oraya da Török Utca diyorlar. Török, "Türk" anlamına geliyor. Bu yolu devam ettiğiniz zaman karşınıza Gül Baba Türbesi çıkıyor; oradan görülen manzara da yine muhteşem.


 
Şehirde her yerde İstanbul'da gördüğünüz belediye otobüslerini görebilirsiniz. Çünkü İkarus marka bu otobüsler Macaristan'da üretiliyor ve toplu taşımada bu otobüsler hizmet ediyor. Ayrıca Budapeşte metrosu da hızlı ve ucuz çalışan ve şehiriçi trafiği hafifleten ulaşım araçlarından.

Vaci Utca, Budapeşte'nin en meşhur caddelerinden. Yol boyunca cafeler, barlar, dükkânlar sizi selamlar. Aynı zamanda trafiğe de kapalı bir cadde olduğundan keyifle dolaşabilirsiniz. "Utca" Macarca'da "cadde/sokak" anlamına gelmektedir.

Budapeşte, geceleri de bir başka güzel. Tarihi binaların fotoğrafını çekmek isteyebilirsiniz ama tüm binalar tarihi, hemen hemen her evin bir köşesinden bir heykel size "merhaba" diyor.

Tuna nehri, gece ışıklarıyla birlikte harika görünüyor. Ancak insanların yaşadığı o mistik binalara baktığınız zaman çok karanlık olduğunu göreceksiniz. Binalarda çok az ışık yanıyor, bu da ara sokakları karanlık kılıyor. Fakat o kadar görkemli bir şehir ki hayran olmamak mümkün değil. Yukarıda da belirttiğim gibi, hangi bir eserin fotoğrafını çekeceğinizi şaşırıyorsunuz.