Yeni Placebo Albümünden Bize Ne Çıkar?

Bayan Arıza tarafından 19 - Ağustos - 2013 tarihinde yazıldı.

Placebo, duyduğunuzda hangi grubu dinlediğinizi hemen anladığınız topluluklar arasında yer alır.

Bu özellik belki tüm yerli gruplar tarafından coverlanabilecek kadar özümsenmiş oluşu belki kolay altyapısı belki de Brian Molko’nun kendine özgü sesi ve çok tekrar eden sözlere dayalı vokallerinden kaynaklanıyor olabilir. Bilemiyorum.

Sebep her neyse ergenliğimizin ateşini söndürecek bir şeyler aradığımız zamanlardan beri (ki bu 90′ların ortalarına denk geliyor) takip ettiğimiz grup 16 Eylül’de yeni albüm servis etmeye hazırlanıyor.

Yeni albüm Loud Like Love, David Bowie’nin eşlik ettiği “Without You I’m Nothing” gibi diplerde bir aşk, “Every Me Every You” gibi savunmasız şıpsevdilerin ilacı epik kayıtlara imza atmış topluluğun stüdyodan çıkardığı 7. çalışma olacak.

Molko yeni albümü: “Eskisinden daha da savunmasız ancak tanıdık” olarak tanımlamış. Bir noktada bu duruşu sevdiğimi belirtmeliyim. Çünkü ağzı açık yemek bekleyen yavru kuşlar gibi sürekli yeni müzik isteyen dinleyiciyi tatmin etmek uğruna alınan riskler, her zaman olmasa da çoğunlukla hüsranla bitiyor. Söz konusu suların alternatif rock olduğunu hesaba katınca alıştırıldığımız yerlerde yüzmek en azından 2 parçası dinlenebilir bir albümü garantiliyormuş gibime geliyor. Grubun zaman içinde günün şartlarına göre az da olsa evrildiği aşikar, gene de Placebo’nun ilk 2 albümü hala harika.

Belli temalardan beslenen, kelime haznesi kısıtlı bir söz yazarı olan Molko’nun bu özelliği Placebo’yu hem bugüne getiren hem de hep aynı şey dedirten bir özellik. Zira geçtiğimiz gün servis edilen yeni albümün taze single’ı bahsettiğim ironiyi fazlasıyla veriyor.

Kaynak: Radyo Eksen