This is England

Bayan Arıza tarafından 6 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

This is England

Yönetmen: Shane Meadows
Yapım : 2006
Ülke : İngiltere
Tür : Drama
Süre : 100 dakika
IMDB Puan : 8.3/10
IMDB ID: tt0480025
 Oyuncular
Thomas Turgoose, Shaun
Stephen Graham, Combo
Jo Hartley, Cynthia Fields
Andrew Shim, Milky
Vicky McClure, Lol
Joseph Gilgun, Woody
Perry Benson, Meggy
George Newton, Banjo
Frank Harper, Lenny
Jack O\'Connell, Pukey Nicholls
 
Film 1983 İngiltere’sinde geçiyor. Film içerisinde, o dönemin sosyo politik ortamıyla ilgili radyo ve televizyon haberleri sık sık karşımıza çıkıyor. Film, babasını kaybetmiş bir çocuğun yaşadığı iç çatışmaları son derece dramatik ve yeri geldiğinde sert ifadelerle işliyor. Bununla birlikte o dönem gençliğinin içinde bulunduğu fiziki ve ruhsal duruma “Punk” akımının bir türevi olan “Skinhead” başlığı altında yaklaşıyor.

Skinhead (dazlak) gençler filmde bir arada takılan politikadan uzak eğlenceli bir grup olarak tanıtılıyor. Filmin ilerleyen sahnelerinde bu bir grup skinhead tayfa karşılarına çıkan politik bir tercih dolayısıyla kişisel görüş ayrılığına düşüyor. Burada yapılan tercih sonucu gençlerin şiddet yanlısı ırkçı bir kimliğe bürünmeleri etkileyici sahnelerle bizlere anlatılıyor.

Özellikle belli kavramların amaçlı olarak içinin boşatılıp yozlaştırılıp, insanlar arası önyargıların giderek keskinleştiği böyle bir ortamda “This is England” bu ön yargılara sert bir darbe niteliği taşıyor.

Hazırlayan: tuncbilek