The Evil Dead

Bayan Arıza tarafından 6 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

Dorian Gray'den "The Evil Dead"

İki çift sevgili ve bir tane de bakire single olmak üzere beş enerjik kolej çocuğu tatile çıkar. Seçtikleri yer ise ıssız bir ormandaki terkedilmiş bir kulübedir (insan başka nerde tatil yapmak ister ki?). Burada (bir kitap ve kaset başta olmak üzere) birtakım gizemli şeyleri kurcalayıp ormandaki kötü ruhları canlandırır ve şu özlü vecizenin doğumuna tanıklık ederler:  "İnsanın  başına ya."

Öyküsü böyle olan bir filmin kendini ciddiye alan, ciddi olmaya çalıştıkça daha da zavallılaşan, yenilikten yoksun can sıkıcı bir "trash" olmasını bekleriz, değil mi? Heyhat! Usta yönetmen Raimi bu klişe öyküyü öyle bir mizah anlayışıyla ele alıyor, klasik korku türünün kodlarını öyle bir altüst  ediyor ki, çocukluğunu 80'lerdeki video furyası döneminde yaşayan ve bu filmi hemen her hafta en az bir kez kiralayıp seyreden bizlerin hayatları boyu unutamayacakları bir "mucize" çıkıyor ortaya (Raimi'nin filmi 16mm olarak, 350 bin dolar gibi mini bir bütçeyle kotardığını hatırlatmak gerek).

Sinema tarihinin kült korku başyapıtlarına yapılan sayısız gönderme, Bruce
Campbell gibi bir B-filmleri yıldızı, ağaç tarafından tecavüze uğrayan (!) bir kız, finaldeki efektler, dinamik kelimesiyle anlatılamayacak bir kurgu çalışması ve kamera kullanımı gibi sayısız unsuruyla hafızalara kazınmış eşsiz bir film.

Filmin Notu: 6
Gönül Notu: 10
Arıza Notu: 10

1983 ABD yapımı, 85 dakika