Son Mektup

Bayan Arıza tarafından 1 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

Kurt COBAIN
1967 – 1994

Son Mektup

“Daha çocukca şikayetleri olan, tükenmiş, deneyimli bir ahmağın ağzından konuşuyor olmak….

Bu, bayağı kolay anlaşılabilir bir not olmalı. Yıllar boyunca, diyelim ki, cemiyetimizin serbestliği ve benimsemesi ile ilgili ahlak,punk rock derslerinden alınan öğütlerin ne kadar doğru olduğunu kanıtlamıştır.

Çok uzun yıllardır okuyup yazmakla birlikte dinlemekten, yaratmaktan da aldığım kadar heyecan alamadım. Bunlar için kelimelerle anlatılamayacak bir suçluluk duyuyorum. Mesela, sahne arkasındayken ve ışıklar sönüp kalabalığın çılgın tezahüratı başladığında, beni hayran olduğum ve kıskandığım Freddy Mercury’ye olduğu gibi etkilemedi. Gerçek şu ki, sizi aptal yerine koyamam, hiçbirinizi. Bu basitçe, ne sizin ne de benim için adil değil. Aklıma gelen en kötü suç, insanlara karşı sahtekarlık yapıp %100 eğleniyormuşum gibi görünerek dolap çevirmek. Bazen sahneden çıkmadan önce, mesai makinesine kart zımbalayacak gibi oluyorum. Gücümün yettiğince buna değer vermek için herşeyi denedim ve deniyorum. Tanrım, inan bana deniyorum, ama bu yeterli olmuyor.Benim ve bizim birçok insanı etkilediğimiz ve eğlendirdiğimiz gerçeğine saygı duyuyorum. Elden kaybolduktan sonra kıymet veren biri, o narsistlerden biri olur. Ben çok hassasım.Bir zamanlar bir çocukken sahip olduğum hevesi yeniden kazanmak için biraz uyuşmaya ihtiyacım var. Son üç turumuzda şahsen tanıdıklarıma ve müziğimizin hayranı olan tüm insanlara daha çok değer verdim ama hala herkes için beslediğim asabiyet, suçluluk ve anlayışı aşamadım.

Hepimizin içinde iyilik var ve sanırım insanları çok fazla seviyorum. Öyle çok ki bu beni çok mutsuz hissettiriyor. Üzgün, küçük, hassas, değer vermeyen balık burcu, İsa oğlum! Neden tadını çıkarmıyorsunuz? Bilmiyorum! İhtiras ve anlayış yemini eden cazibeli bir karım var. Ve bana eski halimi çok fazla hatırlatan bir kızım…Sevgi ve neşe dolu, her gördüğü insanı öpüyor. Çünkü herkes çok iyidir ve ona kimse zarar vermez. Frances’in üzgün, kendine zarar veren, ölü bir ROCK’çı olduğumu düşünecek olmasına dayanamıyorum.

İyi yapıyorum, çok iyi. Ve minnetarım, ama yedi yaşından beri insanlara karşı genel bir nefret duydum….sırf insanlarla iyi geçinmek ve anlayış sahibi olmak çok kolay görünüyor diye….Anlayış! Sanırım sadece insanları çok sevdiğim ve onlara üzüldüğüm için. Geçen yıllar boyunca mektuplarınız ve ilginiz için alevler içindeki mide ağrısı cehenneminden hepinize teşekkür ediyorum. Ben çok kararsız, ümitsizim! Artık eski tutkum yok ve şunu hatırla, sönüp gitmektense yanmak daha iyidir. Barış, sevgi, anlayış…”

“Frances ve Courtney, sunağınızda olacağım.”

“Lütfen devam et Courtney.”

“Frances için”

“Hayatı çok daha mutlu olacağından.”

“Bensiz”

“SİZİ SEVİYORUM”
“SİZİ SEVİYORUM”