Sid Vicious (Sex Pistols) Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey:

Bayan Arıza tarafından 18 - Mayıs - 2014 tarihinde yazıldı.

Birçoğunuz Sid Vicious’ın karizmatik, biraz tartışmalı da olsa, müzik tarihinin en etkileyici punk gruplarından Sex Pistols’ın bas gitaristi olarak biliyordur. 22 yıllık kısa hayatında hep sınırda yaşadığını da muhtemelen duymuşunuzdur. Eğer onu çok yakından takip ettiyseniz aşağıda sıralayacaklarımızdan da haberiniz olabilir, fakat muhtemelen bazı notlar sizi de oldukça şaşırtacaktır.

1. Sid Vicious’ın gerçek adı; John Simon Ritchie idi.

2. Vicious’ın, 70’lerin punk rock figürü Nancy Spungen’le aile içi şiddetin ve keyif verici maddelerin sık sık araya girdiği bir ilişkisi vardı. İlişkileri uzun sürmedi. Spungen, karnına aldığı tek bıçak darbesiyle, birlikte kaldıkları otel odasının banyosunda, ölü bulundu. Vicious bu olay yüzünden yargılandı ama ceza alamadan, aşırı dozda uyuşturucu yüzünden, hayatını kaybetti. (Bir çok yazar ve yönetmen, Vicious’un katil olmayabileceğini, sık sık odalarını ziyaret eden uyuşturucu satıcısının bu cinayeti işlemiş olabileceğini iddia etmişti)

3. Sid Vicious takma adını Sex Pistols solisti Johnny Rotten’ın hamster’ı Sid’den almıştı. Sid onu ısırınca Rotten’de takma adı bulmuştu.  Ritchie: “Sid is really vicious!” yani “Sid gerçekten çok hırçın” deyince meşhur isim de doğmuş oldu.

4. Sex Pistols’ın menajeri Malcolm McLaren konuk olduğu bir belgeselde; “Eğer Johnny Rotten’le tanışmadan önce Sid’le karşılaşsaydım, onu solist yapardım” demişti. “Gruptaki en karizmatik adam o!” diye belirtmişliği vardır.

5. Vicious’ın bas gitar çalmadaki becerisi  bazen sorgulanmıştı. Bir röportajında grubun gitaristi Steve Jones’a “Never Mind the Bollocks” albümündeki basları neden Vicious değil de siz çaldınız diye sorulduğunda Jones, “Sid o sırada sarılık olmuştu, hastanedeydi, çalacak halde değildi. Zaten çalabilecek miydi o da meçhuldü” demişti.

6. Sid büyük ihtimalle ölümüne sebep olan eroine kendi annesi Anne tarafından alıştırılmıştı. Sid’in ölümünden yıllar sonra verdiği bir röportajında Anne kendi oğluna aşırı dozda eroin kullanması yönünde telkinde bulunmuş olabileceğini itiraf etmişti.

7. Vicious’ın konserlerde hoplayıp zıplayarak yaptığımız pogo’nun da mucidi olduğu söylenir.

8. Sex Pistols’a katılmadan önce Vicious, Siouxsie and the Banchees ve The Flowers of Romance gruplarında davul çalıyordu.

9. Vicious,  The Damned elemanlarından birine şişe fırlatayım derken başka bir kıza isabet eden ve kızın kör kalmasına sebep olan olay yüzünden İngiltere’de bir süre hapis yatmıştı. Bundan sonra olayın gerçekleştiği  100 club kapılarını tüm punk gruplarına kapatmıştı.

10. 2006 senesinde Sex Pistols, Sid Vicious’la birlikte, rock and roll hall of fame’e katıldı. Punk rock’ın tipik bir davranışı olarak grup bu ödülü gitaristleri Steve Jones’un “Bir kere sizi müzeye koydular mı rock n roll bitmiş demektir” sözleriyle reddetmişti.

Kaynak: Radyo Eksen