Peter Straub

Bayan Arıza tarafından 9 - Şubat - 2011 tarihinde yazıldı.

PETER STRAUB

Peter Straub'ın bugüne dek iki romanını okudum. İlki "Yitik Oğlan Yitik Kız" idi, kitabı sevdim ve ardından bir nev'i devamı sayılan "Gece Odasında" isimli kitabını aldım. Dili oldukça akıcı, romanları da sürükleyici. Kitaplar İthaki Yayınları'ndan çıktı. Okuduğum iki kitabına ait bilgiler ise şöyle:

Peter Straub "Yitik Oğlan Yitik Kız"

Korku romanları yazarı Tim Undehill'in ağabeyinin eşi Nancy, bilinir bir nedeni olmaksızın intihar eder. On beş yaşındaki oğlu Mark'da, annesinin intiharından bir hafta sonra ortadan kaybolur. Tim'in, bu iki gizemli olaya dair araştırmaları onu, yıllar önce bir seri katilin sığınağı olmuş, metruk bir eve yöneltir. Bu lanetli ev, yıllardır saklanan bir sırrın izleriyle doludur. Tim'in, insanın kanını donduran bir dehşet öyküsüyle yüzleşmesi artık kaçınılmazdır. Hayaletli evlerden seri katillere, polisiyeden korkuya, ailesel yabancılaşmadan yetişkinliğe geçişin yalnızlığına dek uzanan usta işi bir roman.

"Tuhaf ve harika bir kitap bu. Cinayetleri, hayaletleri, tekinsiz evleri ve bir seri katili anlatırken, ailenin bizi nasıl bir arada tuttuğunu ve nasıl çözdüğünü de sorguluyor. Kimi zaman güldüren, kimi zaman yürek burkan, ama gerçekten de huzursuz edici ve korkunç. 'Bunu nasıl becerebiliyor?' diye soruyorum kendime ve sırf aynı etkiyi yapıp yapmayacağını görmek için başkalarını da bu kitabı okumaya zorluyorum." Neil Gaiman

"Yitik Oğlan Yitik Kız, Straub'un bugüne dek yazmış olduğu en iyi kitap." Stephen King

Peter Straub "Gece Odasında"

Ödüllü gençlik romanı Gece Odasında'nın yazarı Willy Patrick aklını kaybetmekte olduğunu düşünmektedir…Bir kez daha…Bir gün bir ardiyenin otoparkına umarsızca sürüklenir. Kızı Holly'nin binanın içinde tutulduğunu bir şekilde bilmekte ve onu kurtarmak için karşı konulmaz bir istek duymaktadır. Ancak Willy'nin bu isteğini gerçekleştirmesi mümkün değildir; kızı Holly yıllar önce öldürülmüştür çünkü.

Aynı gün, sorunlu genç bir kadın hakkında yazmakta olduğu yeni kitabıyla boğuşmakta olan Timothy Underhill, dokuz yaşındayken ölen ablası April'in hayaletiyle yüz yüze gelir. Ardından da, gençliğinde tanıdığı ve tümü ölmüş olan kişilerden tüyler ürpertici e-postalar almaya başlar..Bu kişiler de aynı ablası gibi, ona acil mesajlar iletmektedirler.

Willy ile Timothy'nin yolları garip tesadüfler sonucu kesiştiğinde, Willy'nin trajik kaybı ile Tim'in yazmakta olduğu romanın gösterdiği inanılmaz paralellik, onları çevrelerini saran kötülüğe karşı güçbirliği yapmaya sürükler.

Peter Straub kimdir peki?

2 Mart 1943'te, Wisconsin'in Milwaukee kentinde doğdu. Wisconsin Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü'nden 1965 yılında mezun oldu. İzleyen yıl Colombia Üniversitesi'nde aynı dalda master yaptı.

1972 yılında iki şiir kitabı ve 1973 yılında da bir roman yayınladıktan sonra, yayıncısının önerisiyle 'gotik' türe geçiş yaptı ve bir dizi öykünün ardından korku türündeki ilk kitabı Julia 'yı 1975 yılında yazdı.

1979 yılında yayınladığı, daha sonra sinemaya da uyarlanan, Ghost Story (Hayalet Öyküsü) adlı romanıyla büyük şöhret kazandı.

Peter Straub, yirmiden fazla dile çevrilmiş on altı roman yazdı. Lost Boy Lost Girl (Yitik Oğlan Yitik Kız) adlı kitabı 2003 yılı Bram Stoker Ödülü'nü kazandı.