Natsuo Kirino “Çıkış”

Bayan Arıza tarafından 9 - Şubat - 2011 tarihinde yazıldı.

Natsuo Kirino "Çıkış"

Yazarın Türkçe'ye çevrilen ilk kitabı olan "Çıkış", özellikle korku edebiyatından hoşlananlar için tavsiye edebileceğim çok sürükleyici bir kitap, 648 sayfa, İthaki Yayınları'ndan.

2.kitabı "Grotesk" de ülkemizde yayınlandı.

Ben size Çıkış'tan bahsetmek istiyorum. Yazar bu romanıyla 1988 Japonya Gerilim Ödülü'nü, Soft Cheeks ile de Japonya'nın en prestijli edebiyat ödüllerinden biri olan Naoki Ödülü'nü kazandı. 1951 doğumlu olan Natsuo Kirino'nun birçok kitabı filmlere konu oldu.

Kitabın arka kapağında şunlar yazmakta:

"Japon gerilim edebiyatının en başarılı örneklerinden biri olan Çıkış, sıradan insanların da zamanı geldiğinde birer ölüm makinesine dönüşebileceğini son derece gerçekçi ve sarsıcı bir üslupla ortaya koyuyor.

Tokyo'da bir fabrikanın gece vardiyasında çalışan dört kadının merkezde olduğu romanında Kirino, ortaklaşa bir suçun gölgesinde yaşayan, birbirinden farklı dört karakterin yaşamını anlatıyor.

Ölümcül sırlar, karakterleri birbirlerine yaklaştırırken aslında onları bir yok oluşa doğru sürüklüyor. Çıkış'ın yaratmayı başardığı gerilim düzeyi de, Kirino'nun karakterlerinde saklı. Japon yazarın karakterleri, soğukkanlı oldukları kadar inandırıcı da.

Başından sonuna hiç düşürmediği temposuyla okuru diken üstünde tutan yazar, ödüllü romanı "Çıkış" ile Türk okurlarıyla buluşuyor.