Massive Attack

Bayan Arıza tarafından 12 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

MASSIVE ATTACK

Britinya'dan, Bristol'den çıkmış en iyi şeylerden biri onlar! "The Wild Bunch" akımının sonucu olarak ortaya çıkan Massive Attack, bi ara "Massive" oldu, sonra ise yine Massive Attack.

Bugüne dek muhteşem albümlere imza attılar,ülkemize defalarca geldiler, eleman değişikliklerine rağmen müzik yapmaktan vazgeçmediler.

1991 tarihli "Blue Lines" ile trip hop denen hadise ortaya çıktı. "One Love" ile kalbime girdiler. "Safe from Harm" ve "Unfinished Sympathy" herkesi duman ettiler. Bu albümle, müzik piyasasına yıldırım hızı ile girdiler ve en tepeye yerleştiler.

İkinci albüm "Protection" da "Blue Lines"ı aratmadı. Tam bu vakitlerde Tricky ve Portishead, Bristol'de dolanmakta idi. Karizmatik vokalist 3D -ki sadece vokalistlerden biri ama benim için en iyisi- en sevdiğim heriflerden biri oldu. Bu arada, Horace Andy'nin incecik vokalini de sevmeye başlamıştım.     

1998'de 3.albüm "Mezzanine" çıktı. Açılış parçası "Angel" müthişti.

Tricky, Portishead, Radiohead ve birçok müzisyenlerle ortak çalışmalar yaptılar.

Daha önce Açıkhava konserini ıskaladığım Massive'i Maslak Park Orman'da yakaladım, muhteşemdi. En öndeydim. Büyülendim adeta. Blue Lines, Mezzanine ve Protection'dan çaldılar. "One Love"la açtılar ki en sevdiğim Massive Attack şarkılarından biridir. 

Massive Attack ile daha önce tanışmadıysanız kaybınız büyük ama geç kalmadınız. Uçmaya hazırlanın!

Albümleri:
Blue Lines (1991)
Protection (1994)
Mezzanine (1998)
100th Window (2003)
Heligoland (2010)

EPs:
Massive Attack EP (1992)
Splitting The Atom (2009)
Atlas Air (2010)