Mark Haddon “Süper İyi Günler”

Bayan Arıza tarafından 7 - Nisan - 2011 tarihinde yazıldı.

Geçen hafta Kadıköy'deki İş Bankası Yayınları'nda dolaşırken birkaç kitap aldım yine. Kitabın kapağı beni etkiledi önce, sonra da çevirip arka kapağını okudum. Hiç tanımadığım bir yazardı Mark Haddon. Kitabın adı da çok ilginçti: "Süper İyi Günler". Bundan daha pozitif bir kitap ismi olabilir mi? Kendimi kitabı almaktan alıkoyamadım.

Öykü, Christopher adındaki otistik bir çocuğun ağzından anlatılıyor. Kitabı o yazmış gibi yani. Okudukça hem otistiklerin dünyasına giriyor, onları anlamaya çalışıyorsunuz; hem de farklı bir bakış açısına sahip oluyorsunuz sonunda. Bana komik dişli yağmur adamı hatırlattı. Dustin Hoffman'ın Rainman'de muhteşem bir iş çıkardığını biliyor olmalısınız, mükemmel bir filmdi.

Yazar, Mark Haddon isminde 1962 doğumlu İngiliz. Oxford Üniversitesi'nden mezun. Sorunlu çocuklarla ilgili olarak da uzun yıllar çalışmış, metin yazarlığı yapmış, televizyona işler üretmiş; Guardian ve Sunday Telegraph gibi dünyaca ünlü yayınlarda da çalışmış. Şu anda da Oxford Üniversitesi'nde yaratıcı drama öğretmenliğine ve yazarlığa devam ediyor.

Kitap, İş Bankası Yayınları'ndan çıktı, ikinci baskı ve ödüllü bir kitap. İsmi yukarıda da söylediğim gibi "Süper İyi Günler", bir diğer adı da "Christopher Boone'un Sıradışı Hayatı".

Bu keyifli kitabı okumanızı tavsiye ediyorum ve beni çok etkileyen arka kapaktaki cümleleri paylaşıyorum:

"İnsanlar kafamı karıştırıyor. Bunun iki temel nedeni var. İlk neden, insanların hiç kelime kullanmadan bir sürü şey söylemeleri. Siobhan, tek kaşını kaldırmanın bir sürü anlama gelebileceğini söylüyor. Bu ifade "Seninle seks yapmak istiyorum." anlamına gelebilirmiş, ayrıca "Biraz önce söylediğin şeyin aptalca olduğunu düşünüyorum." demek de olabilirmiş. Bu komik bir kitap olmayacak. Espri yapmasını bilmiyorum çünkü onları anlamıyorum.

Esrarengiz bir cinayet ve bu cinayeti aydınlatmaya çalışan, dünyanın en dikkatli dedektifi: Christopher John Francis Boone. 15 yaşındaki dedektifimiz, yaşadığı sokaktan öteye tek başına bile hiç gitmemiş ama astronot olmak istiyor, dünya üzerindeki bütün ülkeleri ve onların başkentlerini sayabiliyor bir de 7.507'ye kadar bütün asal sayıları…

Başından sonuna kadar sürükleyici bir tema çerçevesinde yazılmış olması nedeniyle benzerlerinden farklı olan bu kitabın otizm gibi anlaşılması çok zor ve ciddi bir sorunla karşı karşıya kalan çocuklarını daha iyi anlamalarında büyük fayda sağlayacağına inanıyorum.

Prof. Dr. Barış Korkmaz"