Kid A

Bayan Arıza tarafından 9 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

KID A, KID A…   

KID A, KID A…

 saat 5 am i geciyor…

ve çalarda KID A var…

 pablo honey,  the bends, ok computer, …..dur bi sn…

evet durdum…

hem de 4.5 sene.

sabırla bekledim. çünkü ilk 2 albümle coştum ve sonra ok computer geldi ve hayatim kaydı…

Böyle bi albüm dinlememiştim, hem de hiç! ben bu albümü bıkmadan aylarca dinledim ve halen dinliyorum. Ok Computer e doymadan, 4.5 yıl rötarla KID A i dinlemeye başladım. Bi amacım bazılarının CD çalara takip "hass…" dediği durumu yaşamaktı. Elbetteki orda burda "idioteque" i mecburen duydum ama fazla dikkat etmedim bilerek ve isteyerek…

 Ne olduğunu bilmeden ve bunca curcunaya güvenemeyerek albümü illegal bi şekilde edindim.

bi kısım orasını burasını yırtıyordu…

KID A i nasıl yaparlarmış…

ve bastım düğmeye.

Bazıları küfretmişti ama  ben hiçbir şey yapmadım. öylece kaldım. garip bir org sesi arkada, arkadan gelen başlangıçta anlaşılmayan kesik kesik gelen "kid a, kid a…" ve tekrarlanan cümlelerden oluşan insanin kafasında 2 renk oluşturan şarkı…sarkinin adi tam bir ironi: EVERYTHING IN ITS RIGHT PLACE. benim kafam bi oraya bi buraya gidiyo…asla da yerli yerinde degil…neyse sok içindeyken ben,  ikinci şarkıya geçti CD çalar. Albüme adini veren KID A başladı.arkadan Thom Yorke yavaş yavaş söylüyor ama belirsiz …sonra sonu tam bir curcunaya dönüşen sabit notada ilerleyen, hareketli NATIONAL ANTHEM başlıyor.Bu şarkıya çabuk alışıyorsunuz sanki…albümün gizli hazinelerinden HOW TO DISAPPEAR COMPLETELY'a geçince modunuz düşüyo.TREEFINGERS enstrümantal bi şarkı.İyice uçuyorsunuz artık bu dünyada değilsiniz. OPTIMISTIC diğer şarkılara oranla daha gitarlı olduğundan bir kenara bırakıyorsunuz gelgitlerinizi.Şarkının bitişi davulla oluyor siz ferahlıyorum derken gelecek şarkının içinde kayboluyorsunuz  ki o: IN LIMBO. IN LIMBO garip bi şarkı belki benim sonrasında IDIOTEQUE geleceğini bilmem böyle düşündürüyor…sabirsizlaniyorsunuz, tam şarkıya bağlanıyorsunuz ve havada kalıyorsunuz çünkü bitiyor…sonra 2 farklı ritim ile başlıyor IDIOTEQUE…bana bu şarkı -söz tekrarı olması nedeniyle- EVERYTHING IN ITS RIGHT PLACE i andiriyor. bu sarkiyi da ordan burdan kesin duydugunuz icin daha rahat hazmediyorsunuz. bu güne kadar yapılmamış bir elektro pop sound u şarkıyı alıp götürüyor…ve bitiyor…davul vuruşları arasında şarkı başlıyor…ses açık net…"release me release me "diye devam ediyor sarki…sonradan bağımlılık yapanlardan..Gun içinde "morniiiiiiiinnng beelll, morniiiing beelll" diye dolaşırsanız sakin şaşırmayın…ve bir de gizli parça barındıran albüm MONTION PICTURE SOUNDTRACK ile katolik bir kilise ayininde kullanılan orglarla sona eriyor.

 4.5 sene beklediğime deydi mi?

 evet değdi!

ilk dinlediğimde gün boyu kafamda çalan albümü yine aylarca dinledim ve halen dinliyorum.çok sevdim bu albümü…

peki herkes beğenecek mi?

kocaman bi HAYIR!

"O bazıları" nı hic anlamiyorum simdi… ya radiohead i rock olarak seviyorlardı ya da Ok Computer in etkisinden kurtulamadılar…bu albüm gerçekten radiohead e yakışır bi albüm…ayrıca artık ne zaman play tuşuna bassam orglu giriş beni acayip etkiler… zaten ilk 4 şarkıda soluksuz dinlediğim, 5. de gökyüzüne uçtuğum, sonrasında yer yer azalıp çoğaldığım ve her seferinde kendimden geçerek dinlediğim bi albüm KID A özetle! Ve bana göre kolayca da aşmış radiohead, Ok Computer sendromunu!

 Ozan

golddust86@gmail.com