Joy Division

Bayan Arıza tarafından 10 - Ekim - 2010 tarihinde yazıldı.

Joy Division

Erken yitip gitmiş karanlık adam Ian Curtis ve tayfasının grubu Joy Division, müziğe farklı bir sound getirmiş, post-punk'ın öncesi olmuştur.

1976'da Britanya'da Manchester‘da kurulmuş olan Joy Division, kaotik müzikleri ile hâlâ çok sevilen, dinlenen ve müzik aleminde mihenk taşı sayılabilecek bir gruptur.

Grubun ilk adı "Warsaw" idi sonrasında Joy Division ismini verdiler.

Efsanevi adam Ian Curtis'den başka, Peter Hook (Bass), Bernard Sumner (Gitar) ve Stephen Morris (Klavye/Davul)'den oluşan Joy Division rock müzikle elektronik alt yapıyı birleştiren bir gruptu.

Ian Curtis'in 23 yaşında intiharı ile son bulan grup bugün bile kitleleri etkilemeye devam ediyor. Ian Curtis'in ölümünden sonra diğer grup üyeleri New Order'ı kurdular.

Ian Curtis ve Joy Division ile ilgili olan biteni merak edenler "Control" filmini izleyebilirler. Filmle ilgili kritiğimi "Film&Dizi" bölümünden okuyabilirsiniz. Filmi izlediğinizde Ian Curtis'in hayatına tanıklık ediyorsunuz adeta.

Ian Curtis gibi bir şahsiyetin erken yaşta yitip gitmesi ile diskografileri çok parlak olmasa da birbirinden muhteşem albümlere imza attılar. Şöyle ki:

1979 – Unknown Pleasures
1980 – Closer
1981 – Still
1988 – Substance