Jodi Picoult “Yapboz”

Bayan Arıza tarafından 21 - Haziran - 2012 tarihinde yazıldı.

Jodi Picoult ile "Yapboz" sayesinde tanıştım. Kitabın arka kapağını okuduktan sonra "mutlaka okumalıyım" diye düşünerek aldım ve bir solukta bitirdim kitabı. 452 sayfalık bu kitap April Yayıncılık'tan çıkmış, çevirmen Ergin Kaptan. Kitabın orjinal adı "Perfect Match".

Jodi Picoult, Amerika'lı 46 yaşında bir kadın yazar. Yazarın birçok kitabı dilimize çevrilmiş. Yazarın biyografisine ve diskografisine bakınca çok fazla kitap yazdığını ve hem ülkesi ABD de hem de dünyanın birçok ülkesinde kitaplarının "Çok Satanlar" kategorisinde olduğunu gördüm.

Kitap oldukça sürükleyici, yazarın dili çok akıcı.

Kitapta iyi bir evliliğe sahip bölge savcısı Nina Frost'un hayatının oğlu Nataniel'in başına gelen acı bir olayla değişmesi anlatılıyor. Nina, çok adil bir savcı ve daha çok cinsel taciz, istismar suçlarıyla ilgilenmiş. Ancak bu kez aynı olayı kendi yaşamakta. Oğlunun başına gelen bu olay nedeniyle tüm hayatı değişiyor. Okurken insan kendini sorguluyor birçok kez, kanuna uymak mı gerekiyor kimi zaman da vicdanının sesini dinlemek mi? Tarzını sevdim ve yazarı başarılı buldum. Diğer kitaplarını da okumaya karar verdim.

Bunlar da kitabın arka kapağında yazanlar:

Nina Frost parlak bir kariyere, sevecen bir eşe, çok güzel, uyumlu ve zeki bir çocuğa sahip. Hukukçu, üstelik bölge savcısı. Bu tabloyu anında paramparça edecek saldırı nasıl ve nereden gelebilir?

Küçük Nataniel'in aniden konuşmayı kesmesiyle başlayan olaylar cinsel tacize uğradığının anlaşılmasıyla gelişir ve önceden kestirilmesi olanaksız yerlere uzanır. Nina mesleği olan hukukun adaleti yerine getirmekte ne derece başarılı olduğunun muhasebesini yapar ve hayatını darmadağın eden suçun cezasını kendi elleriyle vermeye yönelir; eşi Caleb ise onun yaşattığı travmaya beklenmeyen bir tepki gösterecektir.

Suç ve ceza, yargı ve adalet…Her suç cezasını gerektiği şekilde bulur mu? Her yargılama adaleti gerektiği şekilde yerine getirir mi? Gazete sayfalarında, ekranlarda her gün izlediğimiz suç sevdiklerimizden birine karşı işlense ne yaparız? Tüm bunları düşündürecek, okuru kendisi, daha da önemlisi vicdanıyla tartışmaya itecek bir roman.