Jean-Christophe Grangé “Sisle Gelen Yolcu”

Bayan Arıza tarafından 15 - Eylül - 2012 tarihinde yazıldı.

Her şey "Kızıl Nehirler" filmini izlediğim zaman başladı. Filmi çok beğenmiştim, filmin senaryosunun kime ait olduğunu araştırırken, kitaptan uyarlama olduğunu öğrendim. Yazarın adı Jean-Christophe Grangé idi. Hemen bu Fransız yazarın kitabını aldım ve bir solukta okudum. Ardından diğer kitapları geldi; Taş Meclisi, Leyleklerin Uçuşu, Kurtlar İmparatorluğu, Siyah Kan, Şeytan Yemini, Koloni derken tüm kitaplarını hatim ettim.

Sisle Gelen Yolcu, yazarın son kitabı. 677 sayfalık bu kitabı da yine bir solukta okudum. Leyleklerin Uçuşu'ndan sonra en hızlı okuduğum kitabı oldu. Ancak hâlâ en sevdiğim kitabı Leyleklerin Uçuşu.

Sisle Gelen Yolcu, tıpkı yazarın diğer kitapları gibi müthiş bir kurguya ve inanılmaz ayrıntılara sahip. Katili ararken, olayları çözmeye çalışırken kendinizi oradan oraya sürüklenir bir halde hissediyorsunuz. Final bölümünü çok etkileyici bulmadığımı belirtmeliyim. Fakat yine de klasik ve etkileyici bir Jean-Christophe Grangé kitabı. En azından bir önceki kitabı "Ölü Ruhlar Ormanı"ndan daha çok sevdim bu kitabını.

Sisle Gelen Yolcu, Doğan Kitap'tan çıktı ve çeviri Tankut Gökçe'ye ait. Orjinal adı "Le Passager".

Yazarın Eserleri:

Le Vol des cigognes (1994)
Türkçe Çevirisi: Leyleklerin Uçuşu (2002)

Les Rivières pourpres (1998)
Türkçe Çevirisi: Kızıl Nehirler (2001)

Le Concile de Pierre (2000)
Türkçe Çevirisi: Taş Meclisi (2001)

L'Empire des loups (2003)
Türkçe Çevirisi: Kurtlar İmparatorluğu (2003)

La Ligne noire (2004)
Türkçe Çevirisi: Siyah Kan (2005)

Le Serment des limbes (2007)
Türkçe Çevirisi: Şeytan Yemini (2007)

Miserere (2009)
Türkçe Çevirisi: Koloni (2009)

La Forêt des Mânes (2010)
Türkçe Çevirisi: Ölü Ruhlar Ormanı (2010)

Le Passager (2011)
Türkçe Çevirisi: Sisle Gelen Yolcu (2012)

Bu da Doğan Kitap'ın sitesinden kitaba dair bilgiler:

Benliğin karanlık sularında dolaşan “bavulsuz yolcu”

Tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam… Aynı yerde, bir bakım çukurunda çırılçıplak bir ceset… Ve olay üzerine polis tarafından çağrılan psikiyatr Mathias Freire… Polis, hafızasını yitirmiş adamı sorgulamak isterken, Mathias kendisinde de aynı kişilik hastalığı olduğunu fark eder. Acaba aranan seri katil kendisi midir?

Sadece Fransa’da 300 binden fazla satan ve şimdiden 10 dile çevrilen Sisle Gelen Yolcu, tüm romanlarında ısrarla “kötülük”ün kaynağını arayan Jean-Christophe Grangé’nin kurduğu kabus dolu bir labirent. Grangé, romanını tasarlamak için her romanında olduğu gibi bu romanında da titiz bir araştırma süreci yaşamış. Bir psikiyatri hastanesinde bir süre kalmış ve hastalarla uzun sohbetler etmiş. Marsilya’daki evsizlerin arasına, heyecan verici tasvirlerle anlattığı tekinsiz bir dünyaya dalmış.

Romanın ana karakterini bu araştırmalar sonucunda yaratmış Grangé. Mathias Freire, Bordeaux’da işi dışında özel bir hayatı olmayan, bir ihtisas hastanesinde görev yapan genç bir psikiyatr. Nöbetçi olduğu bir gece, tren raylarında bulunan, hafızasını yitirmiş bir adam getirilir hastaneye. Ertesi gün ise bölgede bir ceset bulunur. Cesedi bulunan kişi genç bir uyuşturucu bağımlısıdır ve vücudunda hiçbir darp izi yoktur. Mathias hastasıyla özel olarak ilgilenir. Yaptığı hipnoz sonucu hastası, geçmişiyle ilgili bazı bilgileri hatırlar. Ancak doktorun araştırmaları, hastasının verdiği bilgilerin tamamen düzmece olduğunu gösterir. Mathias, adamın psişik bir kaçış içinde olduğu, büyük bir travmadan sonra esas benliğinden kurtulmaya çalıştığı ve bu yüzden bilinçsizce yeni bir kimlik yarattığı görüşündedir. Ancak an gelir, kendisinin de, hastası gibi psişik bir kaçış yaşadığını keşfeder ve asıl kimliğini bulmaya karar verir. Mathias’da da hafıza kaybı vardır; kendine geldiği zamanlarda, başka bir kişiliktir. Ve “bavulsuz yolcu” olarak, kendi geçmişini araştırmak üzere yola düşer.

Hikâyelerinde biraz efsane unsuru, biraz western, biraz tarih olmasını sevdiğini belirten Grangé, “hayatını bırakıp kaçma eğilimini”, büyük bir terslik yaşadığımızda, kendimizi ailevi ya da mesleki baskı altında hissettiğimizde hepimizin yaşayabileceği bir itki olarak değerlendiriyor.

Jean-Christophe Grangé kimdir?

Fransız yazar Jean-Christophe Grangé 1961’de Paris’te doğdu. Serbest gazeteci olarak çeşitli haber ajansları ve gazeteler için çalıştı. "Paris-Match" için gezi-macera röportajları, "Figaro Magazine" için bilimsel röportajlar hazırladı. Leyleklerin göçü üzerine hazırladığı yazı dizisinden esinlenen "Leyleklerin Uçuşu" adlı ilk romanı 1994’te yayımlandı. Bu kitap sekiz bölümlük bir TV dizisi haline getirildi. Fransa’da 450 000 adet satan ve dünyada 20 dile çevrilen "Kızıl Nehirler" yazarın ikinci romanı. Grangé’nin üçüncü romanı "Taş Meclisi" ise eylül 2000’de çıktı ve yalnız Fransa’da kısa sürede 150 000 adet sattı. Mathieu Kassovitz tarafından filme çekilen ve başrollerini Jean Reno ve Vincent Cassel’in oynadığı "Kızıl Nehirler" Hollywood’u keşfetmek için iyi bir koz.