James Bowen “Sokak Kedisi Bob”

Bayan Arıza tarafından 21 - Mayıs - 2013 tarihinde yazıldı.

Kardeşim geçen hafta elinde bir kitapla bana geldi, yüzünde heyecanlı bir ifadeyle “abla bunu mutlaka okumalısın” dedi. Elinde tuttuğu kitabın adı “Sokak Kedisi Bob” ve yazarı da İngiliz James Bowen’dı. Kitabın kapağında da tatlı mı tatlı bir sarman duruyordu. Bir kedi annesi ve hayvansever olarak kitabın kapağı bile haddinden fazla heyecanlandırdı beni.

Çok satan kitaplara hep önyargıyla yaklaşmışımdır. Hatta hayvansever bir tip olsam da ve evimde dünya tatlısı bir sarmanla yaşıyor olsam da kitabın çok satıyor olması beni rahatsız eder. Özetle, çok satan kitaplara karşı bir duvarım vardır ve bazen alışmam biraz zaman alır. Ben daha çok yeraltı camiasını severim. Ancak bir kitabın çok satması, deyim yerindeyse piyasa olması o kitabın kötü olduğu anlamına gelmez. Buradaki tutumumun yanlış olduğunu ben de biliyorum, okuyup karar vermek lâzım her daim. Uzun lafın kısası, kitaba başladım. Elbette bir kedinin, insanın hayatını nasıl değiştirebileceğini biliyordum. Çünkü Nimrod’la yaşamaya başladıktan sonra benim de hayatım değişti. Bu kitapta James’i daha iyi anladım. Çoğu sayfasında da gözyaşlarıma hâkim olamadım.

Kitabımız, Sokak kedisi Bob’un ve James’in tesadüfen yollarının kesişmesi sonucunda başlayan ve devam eden müthiş dostluğu anlatıyor bize.

Her şeyden önce kedileri çok seven, evinde kediyle yaşayan birinin daha da çok sevip bağlanacağı ama herkesin kesinlikle çok seveceği, akıcı bir dille yazılmış harika bir eser. Gerçek bir hikâye, sıcacık, adeta sarıp sarmalıyor sizi. Bir insan ve bir kedi arasında doğan o sevginin, dostluğun gücü inanılmaz güzel bir şekilde ifade edilmiş yazarımız tarafından.

Kitabın yazarı sokaklarda yaşayan bir genç. Grunge kuşağından, Kurt cobain’i çok seven, gitarıyla çalıp-söylediği şarkılarla bir şekilde hayatta kalmaya çalışan eski bir bağımlı. Bob ve James birbirlerini bir şekilde buluyor ve özellikle de James’in hayatı Bob’un gelişinden sonra değişmeye başlıyor. James’in kendine yemek alacak kadar bile parası yok ama Bob için birçok zorluğa katlanıyor, umut aşılıyor Bob O’na. Aslında adeta birbirleri için yaratılmış gibiler. Ayrıca hikâyenin gerçek oluşu da sizi büyülüyor.

Eminim birçok insan bir sokak kedisinin bir insanın hayatını bu denli değiştirebileceğini kitabı okumadan önce asla tahmin edemezdi. Mutlaka okumanız gereken müthiş keyifli bir kitap. Hayvanları sevmeyen bir insanın tüm önyargısını da silip sürecektir eminim.

İnternette James’in şarkıları ve Bob’un fotoğrafları bolca var. Kitap 22 dile çevrilmiş ve imza gününe de tabii ki birlikte katılmışlar. Hemen bir link paylaşayım:
http://www.ntvmsnbc.com/id/25421848/

Kitabın arka kapağında ise şunlar yazıyor:

Sokaklarda yaşayan James Bowen yaralı bir sarman bulduğunda hayatının ne denli değişeceğini bilmiyordu. Kıt kanaat geçiniyordu ve son ihtiyacı olan şey bir kediydi.

Oysa tanıştıktan sonra ayrılmaz bir ikili oldular ve birbirlerinin yaralarını sardılar.

Sokak Kedisi Bob herkesin yüreğine işleyecek, umut dolu ve sıcacık, gerçek bir hikâye…

“Yaralı bir sarmanın sokaklarda yaşayan bir adamın hayatını nasıl değiştirdiğine dair sıcak ve etkileyici bir hikâye…

Yayımlandığı andan itibaren çok satanlar listesine giren bu kitap, hayat dolu bir dostluk hikâyesi olmasının yanı sıra sokaklardaki hayatın ne denli adaletsiz olduğunu da gözler önüne seriyor.”
The Guardian

“Yürekleri ısıtan bir umut mesajı…”
Daily Mail

“James ve Bobun ilk imza gününde hayranları metrelerce kuyruk oluşturdu. Uslu kedi Bob, sadece iki saatte tam 180 kitap imzaladı.”
Bookseller

1 Cevap bulunuyor.

  1. İpek dedi ki:

    yüreğine sağlık yasemin. kitabı hemen alıyorum. sağolasın….