Interpol Konser Kritiği (1 Haziran 2011 – Maçka Küçükçiftlik Parkı İstanbul)

Bayan Arıza tarafından 2 - Haziran - 2011 tarihinde yazıldı.

NY'lu karizmatik Paul Banks ve ekibini dünya gözüyle izleme şansı yakaladım. E artık ölsem de gam yemem. Zira izlemek isteyip de izleyemediğim pek grup kalmadı sanki…

Radyo Eksen'in sitesinden öğrendiğimiz kadarıyla kapılar 19.00'da açılacaktı. Biz de ona göre gardımızı aldık. Konser öncesi biraz demlendikten sonra 20.00 gibi mekândan içeri giriş yaptık.

İçeri girdiğimizde konserin ön grubu olan Mor ve Ötesi sahnedeydi. Her zaman olduğu gibi yine pek güzel bir şekilde şarkılarını söylediler ve 21.00 gibi sahneden indiler. "Uyan" şarkısında sahneye Peter Murphy'yi davet etmeleri, "Wake up" şeklindeki yorumuyla hep birlikte şarkıyı icra etmeleri, en sonunda da Harun'un verdiği mesajlar takdir-e şayandı.

Hava kararmaya, mekân kalabalıklaşmaya ve bizi de heyecan sarmaya başladı. Sahne önünün hemen önünde sol tarafta takıldık, yaklaşık 10-12 kişi kadardık.

Ve nihayet Interpol sahnede yerini aldı tedbil-i kıyafetleri, tüm karizmatik halleri, muhteşem duruşları ile. Beni ziyadesiyle tatmin eden bir konser oldu çünkü setlist şahaneydi. Zira çok tutmadığım son albümden iyi ki pek çalmadılar ve ilk iki albümden en müthiş şarkılarını arka arkaya sıraladılar.

Grup, duruş itibariyle sahnede pek hareket etmeyen sade adamlardan mütevellit. Nitekim yine oldu, onlardan beklediğimiz gibi en efendi şekilde şarkılarını çaldılar, bizi büyülediler ve gittiler. Ses düzeni biraz daha iyi olsaymış daha da hiper olacaktı. NYC'i canlı izlemek ise mükemmeldi.

Gelelim sevmediklerime, yine her konserde olduğu gibi mekân abidik gubidik insanlarla doluydu, bir sürü yeni yetme teenage, tuhaf tipler, "ne işim var lan benim burada?" bakışlı bir sürü tip. E grubu sevmiyorsan niye geliyorsun? Haa niye geliyorsun çünkü niyet belli!!! "Nasıl olsa para b.k gibi, her konsere gideyim, piyasa yapayım" mantığı taşıyan lavukların her konsere doluşmasından, grup sahnedeyken sürekli konuşmalarından evet en çok ondan nefret ediyorum, saygısız tipler!

Özetle, yurdumdan Interpol geçti, umarım bir kez daha izlemek mümkün olur.

Mor ve Ötesi

Mor ve Ötesi

Interpol

Fotoğraflar için kadim dostum Eyüp Keleş'e teşekkür ederim.