İlker Yıldırım’dan 2012 albümlerine bir bakış

Bayan Arıza tarafından 24 - Aralık - 2012 tarihinde yazıldı.

2012 EN İYİ ALBÜMLER (BANA GÖRE)

1. Baroness – Yellow & Green

Mastodon’un albüm çıkarmamasına mütakip benim adıma yılın albümü Baroness’ten geldi. Bildiğimiz sludge metal formatından sıyrılıp biraz Radiohead, biraz progressive’e, post-rock’a da göz kırpan şarkılarıyla 1 numarayı kaptılar. Popüler müziğin iyi örneğini dinlemek isteyenler için akıp giden harika bir albüm. "Take My Bones Away" şimdiden klasik.

   2. Rush – Clockwork Angels     

Bu adamlar hiç yaşlanmayacak herhalde. Hem kendi tarzında efsane olup hem de yenilikçi olabilen nadir gruplardan. Ders niteliğinde bir rock albümü. Şiir gibi konsept bir albüm. Türkiye’ye hâlâ gelmemeleri yazıktır günahtır. Live In Rio DVD'lerini izleyenler ne demek istediğimi iyi anlayabilirler.  

 3. 3. Black Mountain – Year Zero The Original Soundtrack   

Yaz sonuna doğru keşfettiğim ve bu kadar geç fark ettiğim için utandığım bir ekip Black Mountain. Kadın vokallerin illâ da gotik olmadan cıvıklaşmadan kalbimizi kazanabileceğini gösteren albüm, physedelic-pop- progressive-rock karışımı acaip güzel bir çalışma olmuş. Tyrants’ı bir dinleyin derim.

 4. The Gaslight Anthem – Handwritten

 Bruce Springsteen ve Pearl Jam etkileri bir araya gelirse böyle gürül gürül, harika bir albüm ortaya çıkabiliyormuş demek. Sonbaharda dinlemekten hiç ama hiç sıkılmadım. 45 harika bir şarkı.

 5. Norah Jones – Little Broken Hearts

Norah Jones fanı hiç olmadım ama bu albüm beni çarptı. Albümle aynı adı taşıyan parça tahrip düzeyi çok yüksek. Senenin en iyi kadın vokali ödülü kendisine takdim edilmeli.

 6. Torche – Harmonycraft

Cayır cayır gitarlar, grunge-rock- sludge kaynaşması. Süper bir kapak. Çıta epey yükselmiş Torche cephesinde. Reverse Invented, Roaming, Solitary Travel ve diğer şarkılarla sağlam bir uçuş.

 7. Woods Of Ypres – Woods 5 – Grey Skies & Electric Light

 Metal cephesinden muhteşem bir albüm. Lise yıllarımda olsa dinlemekten kaset haşat olurdu herhalde. Amorphis, Moonspell’in işlerini seven herkese tavsiyemdir. Özellikle Death Is Not An Exit bu sene çok dinlediğim muhteşem parça.

 8. Deftones – Koi No Yokan

Deftones’tan sonbahar bombası. 90'lar sonu zirvesinin muhteşem gruplarından White Pony sonrası harika bir çalışma. Entombed diye bir şarkı var ki ağlatır, uçurur adamı. Rockla uzaktan yakından alâkalı herkesin dinlemesi gereken bir çalışma.

 9. Jack White – Blunderbuss  

Klasik rock'ı yaşatan Jack White’ın solo albümü. White Stripes’ı niye sevdiğimizi hatırlatıyor yaptığı her işi güzelleştiren bu adam. Love Interruption diyorum, Hypocritical Kiss diyorum; 70'lerle 2010'lar buluşması.

 10. Band Of Horses – Mirage Rock

Ben Band Of Horses’ı hep sevmişimdir. Folk rock ya da neyse işte; kış için ideal bir albüm. Kapanış parçası Heartbreak On The 101 ve Knock Knock gibi harika parçalar. Kings Of Leon gelmeyecekse Efes One Love 2013’e ilk adayımdır.

Bunlara ek olarak Stone Sour, Metric, Slash, Maximo Park, Bat For Lashes, Fiona Apple, Overkill de playlistimi şenlendirdiler.

Soundgarden, Bob Dylan yeni albümlerini henüz dinleyemedim; o yüzden yorum yok. Mor ve Ötesi’nin yeni albümünü iki günden beri dinlediğim için objektif olamıyorum ama bence olmuş. Tüm kepazeliklere rağmen muhteşem Red Hot Chili Peppers (sahneyi görebilen şanslı azınlıktanım ve beklemediğm kadar iyi çalan Guns’n Roses konseri ilaç gibi geldi). İşim dolayısıyla Megadeth&Trivium konseri ve konserleri iptal edilmesine rağmen Dorock’ta süpriz bir şekilde çalan Testament ‘e gidememek hâlâ acıtıyor içimi, acı hayat.

Ac/Dc, Kings Of Leon ve Black Label Society yine gelmediler, beklemeye devam. Millet ne kadar bık bık etse de Pentagram kaliteyi koruyarak yeni albümü patlattı güzel de oldu. Kendisiyle hiç alâkam olmamasına rağmen Sıla’nı unplugged albümü iyi işti, Flört, Korhan Futacıve Kara Orkestra, Replikas, 2011 sonu-2012 başı albümüyle Multitap benim için yerli cephenin güzellikleriydi.

Judas Priest, Down, Ac/Dc, Camel, Journey, Creedence Clearwater Revival, Mastodon yolda yürürken, ofiste, evde hep yanımdaydılar. Bu sene müzikle âlâkam bu şekilde cereyan etti. Mutlu yılar herkese.

İLKER YILDIRIM