Goya’da protesto ve sevinç

Bayan Arıza tarafından 20 - Şubat - 2013 tarihinde yazıldı.

İspanya'nın sinema ödülleri Goya'da 'Balncanieves' on ödül alırken, törene ekonomik kriz protestoları damga vurdu.

İspanya sinema endüstrisinin en önemli ödülleri Goya’lar önceki gün gerçekleştirilen bir törenle sahiplerine verildi. İspanya Sinema Akademisi tarafından bu yıl 27’ncisi düzenlenen Goya ödüllerine, Pamuk Prenses masalını 1920’lerde yaşayan bir kadın matadorun hikâyesinden uyarlanan, siyah beyaz ve sessiz çekilen ‘Blancanieves’ en iyi film dahil 10 kategoride ödül alarak damga vurdu. Maribel Verdú’ya verilen en iyi kadın oyuncu ve Pablo Berger’in aldığı en iyi senaryo Goya’ları, 18 kategoride aday gösterilen filmin ödüllerinden bazıları. Maribel Verdu’nun ödülünü ‘adil olmayan sistemden dolayı evlerini, hayallerini, geleceklerini, hatta hayatlarını kaybeden insanlara’ adaması gecenin akılda kalan ayrıntılarındandı. Tören ekonomik krizle bağlantılı protestolara da sahne oldu. Akademi başkanı Enrique Gonzalez Macho, kültür sektöründeki vergi oranlarının yüzde 8’den yüzde 21’e çıkarılmasını sert dille eleştirdi. Macho ayrıca, korsan CD’lere karşı mücadelenin daha kararlı bir şekilde yapılması çağrısında bulundu.

Gecede en iyi yönetmen kategorisinin galibi ise bizde de gösterilen ve ‘The Impossible / Kıyamet Günü’yle Juan Antonio Bayona oldu. Watts’a bir Oscar adaylığı da getiren film, kurgu, ses ve özel efekt kategorilerinde de Goya’nın sahibi oldu. Ölümcül bir suikastçının Arjantin’e yolculuğunu konu alan ‘The Dead Man And Being Happy’deki rolüyle José Sacristán erkek oyuncu, ‘Unit 7’le de Juan Villagrán yardımcı erkek oyuncu Goya’larını aldı. En iyi yardımcı kadın oyuncu Goya’sı ise tanıdık bir isme, ‘Annem Hakkında Her Şey’ ve ‘Torremolinos 73’ten hatırlanabilecek Candela Pena’ya ‘A Gun in Each Hand’deki performansıyla verildi.

Senaristler de ‘Argo’ dedi

‘Argo’nun Oscar yolu iyice açıldı. Yapımcılar ve yönetmenlerin ardından Amerikalı senaristler de en iyi senaryo ödülünü ‘Argo’ ve ‘Zero Dark Thirty’ arasında paylaştırdı. Amerikan Senaryo Yazarları Derneği tarafından Los Angeles’ta düzenlenen ödül töreninde, Ben Affleck’in İran’daki 6 Amerikan vatandaşını kurtarmak için CIA’in düzenlediği operasyonu konu alan ‘Argo’ ile El Kaide lideri Usame bin Ladin’i yakalamak için düzenlenen askeri operasyonu anlatan Kathryn Bigelow’un yönettiği ‘Zero Dark Thirty’ filmleri ‘en iyi senaryo’ ödüllerine layık bulundu. Televizyon alanında ise ‘Louie’ ve ‘Breaking Bad’ ise yılın programı ödüllerini aldı.

Kaynak: Radikal