Fortitude

Bayan Arıza tarafından 23 - Mart - 2015 tarihinde yazıldı.

"Kutup toprağına gömülen hiçbir şey çürümez".

İşte bir karlı dizi daha. Türevi Forbrydelsen, onun Amerikan versiyonu The Killing, Bron gibi bu da İzlandik, hopelandic!:) Fargo'nun sinema filmini izlediyseniz ve o karlı ortam ilginizi çektiyse evet bu da ilginizi çekecek demektir.

Sky Atlantic dizisi. İngilizler kalkışmış bu kez bu işe. Ünlü oyuncuları bir araya getirmişler ve bizi kutup bölgesinde yer alan Fortitude kasabasına yollamışlar. Forbrydelsen'da "Sarah Lund" karakterine hayat veren Danimarka'nın ünlü oyuncusu Sofie Gråbøl'e de başrollerden birini vermişler. Kendisi Fortitude'de valiyi oynuyor. 

Dizide yer alan oyunculardan bazıları:

Richard Dormer, Johnny Harris, Verónica Echegui, Nicholas Pinnock, emektar oyunculardan İrlanda'lı Michael Gambon, Jessica Raine, Björn Hlynur Haraldsson, Elizabeth Dormer-Phillips ve birçok dizi&filmde oynamış, en son Açlık Oyunları'nda izlediğimiz, ER dizisindeki Dr. Kevin Moretti karakteriyle benimsediğim Stanley Tucci. 

Fortitude'de o güne dek hiçbir suç işlenmemiş, insanlar mutlu mesut yaşıyor. "İnsanlar" dediğimiz de bir avuç insan. Bir bilim adamı öldürülüyor ama ölüm şekli çok vahşi. Kimin yaptığını araştırıyorlar. Anakaradan bir dedektif de bu araştırmaya için adaya geliyor. Cinayeti işleyeni öğrendiklerinde şok yaşıyorlar. Henüz bunun şokunu yaşarken bir cinayet daha oluyor. Aynı şekilde bir ölüm yaşanıyor. Bİr yandan da vali buz oteli yaparak insanları bu küçük kasabaya çağırmak ve o bölgeyi turistik açıdan geliştirmek istiyor. Bir de vahşi kutup ayıları var ki…Aslında dizi hakkında spoiler vermek istemiyorum. Dizinin Türkçe tanıtımlarında ise şöyle diyor:

"Fortitude dünyada başka benzeri olmayan bir yerdir. Kuzey Kutup Bölgesi'nin fırsatları, zenginliği ve keşfi vaadi ile geleceği parlak, kutup doğasının vahşi güzelliğiyle kuşatılmış ve dünyadaki en güvenli kasabalardan bir tanesi olan Fortitude'da hiçbir zaman şiddet suçu işlenmemişti. Ta ki şimdiye kadar."

Dizi, kar ve soğuk içerisinde geçiyor. Çekimlerin bir kısmı İngiltere'de büyük bir kısmı da İzlanda'da gerçekleştiriliyor. Dizinin yaratıcısı Simon Donald. 

Dizinin jeneriği ve müziği de pek güzel seçilmiş.

Kar, soğuk seviyorsanız, İzlanda'nın müthiş doğası ilginizi çekiyorsa, siz de benim gibi İskandinav tutkunu iseniz ve en önemlisi polisiye, gizem seviyorsanız kaçırmayın. 2015 yapımı, henüz 1. sezonda. 9 bölüm yayınlandı. Hemen arayı kapatın bence. Keyifli seyirler!

Bu orjinal web sitelerinden biri:
http://www.takepart.com/pivot/fortitude